AKTUÁLNE: Na Slovensku je 22 nových prípadov nákazy koronavírusom

TASR

Foto: TASR/AP

Na Slovensku je 22 nových prípadov nákazy vírusom COVID-19. K včerajšiemu dňu to bolo 314 pozitívnych vzoriek a celkovo 6817 negatívnych. Celkovo je u nás nakazených 336 osôb. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Počas víkendu neboli zverejnené počty od súkromných laboratórií. Celkovo otestovali 401 ľudí.

Novinky na Slovensku

Ak dodržia prísne hygienické opatrenia, môžu byť otvorené. Igor Matovič cez víkend avizoval, že uvoľní opatrenia na niektoré prevádzky. Dodržať však musia prísne podmienky.

Štát povolil od pondelka otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky. Rozhodol o tom ústredný krízový štáb pod podmienkou dodržania prísnych hygienických nariadení. Tie sa musia zaviesť aj v doteraz otvorených prevádzkach, ako sú predajne s potravinami či drogériou. Viac sa dočítate v našom článku.

Koronavírus vo svete

New York má viac než tisíc obetí

Počet obetí koronavírusu v americkom štáte New York prekročil tisícku. Stalo sa tak menej než mesiac po tom, čo tam potvrdili prvý prípad nákazy. Väčšina ľudí pritom zomrela len v posledných dňoch.

Foto: TASR/AP

Mesto New York City informovalo večer o 776 obetiach, celkovo ich v štáte registrujú najmenej 1 026. Prvý prípad v štáte zaznamenali 1. marca. Nakazenou osobou bol zdravotník, ktorý sa nedávno vrátil z Iránu. Odvtedy sa nákaza v štáte New York rýchlo rozšírila.

V súčasnosti registrujú v Spojených štátoch viac než 142-tisíc potvrdených prípadov nákazy. Ochoreniu COVID-19 tam doteraz podľahlo už vyše 2 500 osôb. Krajina má medzičasom najvyšší počet nakazených na svete.

Počet obetí v USA by mohol byť obrovský

Expert na infekčné ochorenia Anthony Fauci uviedol v nedeľu po tom ako New York, New Orleans a iné veľkomestá požiadali o viac zdravotníckeho materiálu, že v Spojených štátoch môže na následky pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 zomrieť až 200.000 ľudí, pričom nakaziť by sa mohli ďalšie milióny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Foto: AP Photo/Carolyn Kaster

Fauci, ktorý je riaditeľom Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby (NIAID), v rozhovore pre televíziu CNN uviedol, že pandémia môže spôsobiť v Spojených štátoch 100.000 až 200.000 úmrtí.

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) chrípka od roku 2010 zabíja 12.000 až 61.000 Američanov ročne. CDC ďalej uviedla, že pandémia chrípky v rokoch 1918-1919 zabila v USA 675.000 ľudí. V Spojených štátoch je nakazených koronavírusom približne 125.000 ľudí a viac ako 2200 ochoreniu COVID-19 podľahlo.

Situácia v Taliansku stále kritická

Talianske úrady v nedeľu oznámili, že predĺžia mesiac trvajúce obmedzenie pohybu verejnosti, ktoré má zastaviť šírenie pandémie nového koronavírusu. Počet úmrtí v krajine totiž dosiahol 10.779 a počet nakazených sa blíži k 100.000. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Služba civilnej ochrany v Taliansku, najťažšie zasiahnutej krajiny na svete, hlásila v nedeľu ďalších 756 úmrtí. Počet oficiálne zaznamenaných prípadov ochorenia COVID-19 sa zvýšil o 5217 na 97.689.

Foto: TASR/AP

Denný nárast prípadov nakazených sa predsa len spomalil na 5,6 percenta – to je najnižší nárast odvtedy, čo talianski predstavitelia začali po prvom úmrtí z 21. februára vyhľadávať prípady nákazy.

V ohnisku pandémie, v regióne okolo severotalianskeho mesta Miláno, kde sa počet prípadov predtým denne zvyšoval, zostal počet Talianov na jednotkách intenzívnej starostlivosti takmer nezmenený. „Sme svedkami spomaľovania,“ uviedol virológ Fabrizio Pregliasco z Univerzity v Miláne pre denník Il Corriere della Sera. „Je to dobré znamenie,“ dodal virológ.

Prísne obmedzenie pohybu sa má v Taliansku oficiálne skončiť 3. apríla, a hoci je ekonomicky bolestivé, predstavitelia krajiny sú odhodlaní predlžovať do dovtedy, kým sa koronavírus konečne nezastaví. Minister pre záležitosti regiónov Francesco Boccia vyhlásil, že otázkou pre vládu nie je to, či opatrenie predĺži, ale na ako dlho.

Najnovšie články