Osud vie byť niekedy krutý nie len k ľuďom, ale aj k takým nevinným stvoreniam akými sú zvieratá. Podobne to bolo aj v prípade slepého, samotárskeho bizóna smutne žijúceho deň za dňom na zvieracej farme v Oregone. Čo sa zmenilo?
Samotárka
Helen je starší bizón, ktorý strávil už niekoľko rokov na oregonskej farme Lighthouse. Samotárka si nedokázala vytvoriť žiadnu väzbu k okolitým zvieratám. Prejavovali sa u nej nervózne a podozrievavé sklony, ktoré evokovali nepríjemnú skúsenosť z minulosti.
View this post on Instagram
Všetko sa zmenilo, keď na farmu Lighthouse dorazilo mladé teliatko Oliver z Jersey. Teliatko bolo od narodenia nepoučiteľným rebelom, ktorý neustále prekračoval bariéry svojej zvedavosti. Nedal sa odradiť a stále behal za Helen ako keby k nej patril. Zo zábavnej situácie sa vytvorilo to najkrajšie priateľstvo s najpevnejším putom.
View this post on Instagram
Vyzerá to tak, že neželaný návštevník prejavil v Helen rodičovské pudy a doslova ho adoptovala za svojho. Oliver v priebehu niekoľkých mesiacov dokonca zmenil i farbu srsti, aby jeho kožuch zodpovedal farbe novej ,,matky“. Pracovníci farmy sa vyjadrili, že teliatko sa zmenilo na malého bizóna a radosť jeho novej matky je neskutočná, až hmatateľná.
Zaujímavé je, že vo výbehu sa nachádza i skutočná matka malého teliatka, ktorá sa po celý deň voľne prechádza zatiaľ čo bizónia matka Helen prejavuje materinský inštinkt naplno. Navzájom si pomáhajú a chránia sa. Získala od Olivera toľko odvahy, že dnes už nie je samotárkou, ale nadväzuje neustále nové priateľstvá aj s inými členmi farmy.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Lighthouse Farm Sanctuary je organizácia, ktorá sa venuje záchrane, rehabilitácii zvierat. Zvieratá umiestnené na farme boli zvyčajne týrané a zanedbávané. Ako najväčšia oblastná záchytná farma v Oregone sa stará o viac ako 200 hospodárskych a iných zvierat, vrátane ošípaných, kráv, koní, kurčiat, oviec, kôz… Ústrednou myšlienkou organizácie je prostredníctvom vzťahov medzi ľuďmi a zvieratami, objasniť realitu živočíšneho poľnohospodárstva a viesť k súcitnejšiemu správaniu človeka k zvieratám. Oblastná organizácia spolupracuje s mnohými dobrovoľníkmi (pracovníkmi na farme, ale i darcami).
View this post on Instagram
Nahlásiť chybu v článku