Slová zdravotnej sestry otriasli Slovákmi: Nemocnice sa rozpadajú, sestry odchádzajú a my riešime krúžky

Hyriaková Kristína

Ilustračné foto: unsplash

Stav zdravotníctva na Slovensku je v mnohých ohľadoch alarmujúci a personál často upozorňuje na to, že to, čo sa tam deje, skutočne nie je v poriadku. 

Existujú témy, ktoré na sociálnych sieťach zarezonujú o niečo viac. Jednou z týchto tém je určite zdravotníctvo, ktoré na Slovensku už dlho nie je v stave, v akom by sme si želali. Na facebookovej stránke Nekŕmte nás odpadom sa objavil silný príspevok zdravotnej sestry, na ktorý zareagovalo už takmer 2-tisíc ľudí.

Od mala chcela byť sestrou

Chcela byť zdravotnou sestrou odmalička, presne ako jej maminka. Vnímala to ako poslanie a nie prácu, veľmi po nej túžila. Napriek tomu zostala za roky, ktoré pracuje v zdravotníctve, maximálne znechutená. „Do práce som nastúpila v roku 1999 a za tých 23 rokov som bola už skutočne na dne. Sľuby, reči, plány. A nejak popritom uplynulo takmer štvrťstoročie môjho života,“ napísala.

Foto: unsplash

„Založila som rodinu a nikdy som nepoznala pocit, že nie som v existenčnom ohrození, že mám dosť peňazí. Dala som výpoveď a odišla pracovať do nemocnice pri Viedni.“ Prvé prekvapenie prišlo, keď jej po mesiaci prišla výplata. „Uvedomila som si, že doma by som na takú sumu robila tri a pol mesiaca.“

Rozhodla sa odísť do Rakúska

„A to nerátam, že robím v nemocnici, kde môžem pacientovi dať to najlepšie čo potrebuje, nebáť sa, že prekročím povolený počet plienok (naozaj, aj to som na Slovensku zažila), či iných pomôcok. V porovnaní so Slovenskom mám na starosti o dobrú polovicu menej pacientov a nemusím robiť nadčasy. Vybavenie nemocnice porovnávať radšej ani nebudem.“ Dodala tiež, že asi nemusí nikomu pripomínať, čo sa dialo, keď prišiel covid.

Foto: pixabay

Situácia na Slovensku ju neteší

„Vo všetkých krajinách naokolo zvýšili zdravotníkom platy, len na Slovensku nie. Stále len sľuby, reči, plány. Najnovšie v Národnom onkologickom ústave zavreli celé jedno oddelenie, lebo nemajú sestry. Počuli ste, žeby kvôli tomu mimoriadne zasadla vláda? Žeby zobrali na zodpovednosť ministra zdravotníctva, či financií?“

Podľa jej slov slovenskej zdravotnej sestre stačí prejsť do Poľska, Maďarska alebo Česka a zarobí o 500 eur mesačne viac ako na Slovensku. „Nie je čudné riešiť krúžky a pritom sa nám rozpadávajú nemocnice? Ja Slovensku nerozumiem a táto vláda je pre mňa obrovské sklamanie,“ uzavrela.

Najnovšie články