Slovenskí rodičia sú poriadne nahnevaní. S daňovým bonusom 140 eur sa už čoskoro môžu rozlúčiť

Hyriaková Kristína

Foto: Pexels

Daňový bonus na dieťa sa bude meniť. Koalícia možno zmení celý systém jeho vyplácania, alebo bude platný automat, ktorý jeho výšku zníži.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TVNoviny, ktorý upozornil na to, že daňový bonus na dieťa už nebude taký vysoký a zníži sa aj vek dieťaťa, pri ktorom rodič dostane jeho maximálnu výšku. Podľa schválenej legislatívy sa v nasledujúcom roku daňový bonus 140 eur zníži na 100 eur, pričom to bude platiť len na deti do 15 rokov. Na staršie deti budú dostávať 50 eur.

Rodičia sa nepotešia

Ako však ďalej informuje portál, toto nemusí platiť, pretože koalícia sa v Programovom vyhlásení zamerala aj na daňový bonus. „V oblasti zdanenia príjmov fyzických osôb vláda navrhne zaviesť vyššiu progresivitu úpravou pásiem základu dane bez negatívneho dosahu na nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a sociálne spravodlivejšie nastaví daňový bonus na dieťa,“ uvádza sa v materiáloch.

Systém je podľa mnohých ľudí nespravodlivý, na čo upozorňovali aj odborníci s tým, že ľudia, ktorí málo zarábajú, nemajú šancu dosiahnuť maximálnu výšku bonusu. Ak vláda nerozhodne inak, v roku 2025 sa zníži daňový bonus na 100 eur pre deti do 15 rokov a 50 eur pre deti nad 15 rokov.

Najnovšie články