Výsledky tak ukázali, že niekedy nepomôže ani príprava na dôchodok, ak je zvolená nesprávne. A, bohužiaľ, ľudia to zistia až vtedy, keď je už neskoro. „Tieto výsledky sú podľa mňa alarmujúce. Nielenže prevažná väčšina seniorov nemá iný príjem ako je štátny dôchodok, ale tí, ktorí sa na dôchodok pripravili, tak zvolili nevhodný spôsob. Výnos sporiacich účtov či stavebného sporenia spravidla neprekonajú infláciu a pokiaľ si niekto sporí na dôchodok dlhodobo, existujú lepšie spôsoby, ktoré z peňazí neukrajujú, ale ich skôr zhodnocujú,” vysvetlila Hlavsová.
Viac než polovica opýtaných seniorov navyše dodala, že mladšie generácie by sa mali začať pripravovať na starobu včas a nemali by sa spoliehať len na dôchodok od štátu. Vyše 41 percent zároveň odkazuje, že nemajú podceňovať množstvo peňazí, ktoré je v starobe potrebné.
„Mladším generáciám v zásade už nezostáva nič iné. Pretože s tým, ako populácia starne a predlžuje sa jej dĺžka dožitia, nie sú dôchodky v súčasnej výške pre štát ekonomicky udržateľné. Vo Fondee sme sa preto rozhodli ponúknuť produkt, ktorý umožní sa na starobu pripraviť za zvýhodnených podmienok,“ dodáva Hlavsová.
Šetrili deťom, no nie sebe
Na situáciu upozorňuje aj seniorka Helena z Trenčianskeho kraja, ktorá sa podelila so svojou situáciu. Priznala: „Celý život som pracovala ako učiteľka. Po nástupe na dôchodok som nepociťovala veľkú zmenu, lebo som mala úspory. Dnes mám 91 rokov a keby mi nepomáhali vnúčatá, nemala by som dosť na pokrytie všetkých výdavkov, veľkú časť dôchodku miniem na lieky. Šetrili sme najmä deťom, ktorým sme založili vkladné knižky. Na nás sme v tom čase nemysleli, čo bola chyba a dnes by sme to asi riešili inak.“
Nahlásiť chybu v článku