Poslanci si túto nerovnosť uvedomujú a hoci hľadajú riešenie, navrhnutá novela by tento problém vyriešila len čiastočne. Navrhla ju pritom opozícia, a tak sa predpokladá, že nie je veľa šancí na to, aby prešla.
„Keď dokážeme pomáhať dôchodcom z 1500 strán, tak snáď máme peniaze aj na bezdetné vdovy. Návrh by bol, aby sa zrovnoprávnili vdovy s dvoma deťmi, jedným a bez detí, aby dostali nárok od 52. roku života,“ objasnila poslankyňa Simona Petrík z Progresívneho Slovenska.
Chýbajú im čísla
Ministerstvo však zatiaľ nemá presné štatistiky, a tak netuší, koľkých ľudí by sa táto náprava týkala a koľko by to štát stálo. Vdovám a vdovcom však sľúbili, že budú o ich probléme rokovať. Kedy presne, však neuviedli. Vdovy a vdovci sa pri najhoršom plánujú obrátiť na ombudsmana a ústavný súd. Ak by ten potvrdil protiústavnosť daného zákona, vláda by ho musela zmeniť.
„Súhlasíme, že dnešné nastavenie sa javí byť diskriminačné. Pozrieme sa na tie životné situácie a budeme sa snažiť priniesť spravodlivé riešenie,“ dodal štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš.
Nahlásiť chybu v článku