Svoj dôchodok môžete poberať aj takto a vôbec ste o tom nevedeli. Pozrite sa, aké možnosti poskytuje Sociálna poisťovňa

Dana Kleinová

Foto: unsplash/SITA

Dôchodok sa seniorom vypláca pravidelne v mesačných lehotách. Každý z nich si však môže vybrať spôsob poberania, ktorý mu najviac vyhovuje. 

Ako informuje Sociálna poisťovňa, v prípade dôchodku je viacero možností jeho poberania. Dôchodcovia tak majú na výber a nemusia sa obávať, že by sa k nim ich peniaze nedostali. Navyše nemusia mať ani strach o to, že si dôchodok nebudú môcť prevziať pre zdravotné problémy, alebo preto, že nevedia narábať s účtom v banke.

Foto: Pixabay

Spôsoby poberania

Ak ide o poberanie dôchodku, existuje hneď niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Vo väčšine prípadov si seniori nechávajú doniesť peniaze v hotovosti až domov vďaka službám pošty, no existujú aj takí, ktorým viac vyhovuje mať svoje peniaze na bankovom účte. Nemusí však ísť len o ich vlastný účet. Manželia totiž môžu poberať dôchodok na jeden a ten istý účet, stačí, ak s tým budú obaja písomne súhlasiť. S týmto spôsobom vyplácania sa však spája hneď niekoľko rizík, o ktorých sme vás informovali v článku.

A hoci je váš manžel či manželka jediná osoba, na ktorej účet si môžete nechávať posielať peniaze, stále je tu aj ďalšia možnosť, o ktorej mnoho seniorov nevie. Dôchodok vám totiž môžu prevziať aj vaše deti, no tu platia samostatné podmienky.

Ak nemôžete poberať dôchodok sami

Najnovšie články