Vedci prišli so zaujímavou štúdiou: Deti, ktoré vychovávajú rodičia rovnakého pohlavia, majú v škole lepšie výsledky

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

To či by mali, alebo nemali ľudia rovnakého pohlavia vychovávať dieťa, je predmetom mnohých diskusií. Názory sú na to rôzne, no čoraz častejšie sa objavujú štúdie, ktoré väčšinu z nich vyvracajú.

Ľudia, ktorí sú proti tomu, aby homosexuáli vychovávali dieťa, väčšinou argumentujú tým, že je potom zmätené a väčšinou v škole šikanované. Štúdia, o ktorej informoval portál Unilad, však tvrdí, že deti, ktoré vychovávajú rodičia rovnakého pohlavia, majú v škole lepšie výsledky. Údaje testovali takmer 3 000 detí v Holandsku, ktoré mali rodičov rovnakého pohlavia a viac ako milión tých, ktoré mali rodičov rôzneho pohlavia.

Foto: needpix.com

Dosahovali lepšie výsledky

Záver štúdie bol, že deti, ktoré mali od narodenia rodičov rovnakého pohlavia, dosahovali lepšie výsledky na základnej aj na strednej škole. Deni Mazrekaj, postdoktorandský výskumník na univerzite v Oxforde a hlavný autor, pracoval na štúdii spolu s ďalšími výskumníkmi, Kristofom De Witte a Sofie Cabus.

Dôležitý je aj ekonomický stav

„Naša štúdia ukazuje, že socioekonomický stav je hlavným faktorom. Zistili sme, že rodičia rovnakého pohlavia sú často bohatší, starší a vzdelanejší ako typický pár rôzneho pohlavia. Páry rovnakého pohlavia musia často podstúpiť drahé spôsoby liečby plodnosti či adopcie, čo znamená, že majú viac finančných prostriedkov,“ povedal.

Foto: pixabay

Zároveň však brali do úvahy aj iné faktory, napríklad samotné tehotenstvo. Na rozdiel od párov rozdielneho pohlavia, ktoré veľmi často tehotenstvo neplánujú, je to pri pároch rovnakého pohlavia rozdielne, pretože sa chcú stať rodičmi, venujú tomu veľa času a dieťa väčšinou považujú za svoj splnený sen. Všetko sú to však ešte hypotézy, ktorými by sa mali zaoberať budúce štúdie. Autor ďalej uviedol, že tento fakt začali skúmať hlavne preto, lebo predchádzajúce štúdie neboli dostatočne podrobné.

Foto: maxpixel.net

Sú potrebné ďalšie štúdie

„Prechádzajúca literatúra mala veľké nedostatky. Buď bola skúmaná vzorka veľmi malá, alebo nesprávne študovali deti a rodičov. Je iné, keď je dieťa odmalička vychovávané párom rovnakého pohlavia, ako keď do takejto rodiny vstúpi kvôli iným problémom.“ Zároveň dodal, že hoci bola štúdia rozsiahla, uskutočnila sa len v Holandsku. V podobnej, ktorú vykonali v USA, boli rozdiely medzi vzdelaním veľmi malé, čo znamenalo, že deti vychovávané rodičmi rovnakého pohlavia sú na tom takisto, ako deti vychovávané rodičmi odlišného pohlavia.