O budúcnosti žien na Slovensku chcú najnovšie opäť rozhodnúť ženy. Kritizovaný zákon o interupciách v parlamente neprešiel a pred samotným schvaľovaním sa od niektorých bodov upustilo. Najnovšie návrhy troch poslankýň za SNS, Evy Smolíkovej, Magdalény Kuciaňovej a Evy Antošovej sú však len prostriedky, ktorými chcú kontrolovať rozhodovanie žien.
Protesty už ohlásili niektoré feministické organizácie, ktoré sa voči návrhu ohradili. Nepáčia sa im niektoré zmeny, ktoré by v podstate kontrolovali ženy, ktoré sa rozhodnú o prerušenie tehotenstva. Tri vyššie spomínané poslankyne navrhujú, aby tabletka „po“ už nebola voľnopredajným liekom. Takisto chcú, aby mala tehotná žena povinnosť informovať o svojom tehotenstve potenciálneho otca.
Aktivistky z mimovládnych organizácií Možnosť voľby, Aspekt a Povstanie pokračuje budú znovu protestovať proti snahám obmedzovať reprodukčné práva. O deviatej hodine ráno sa chcú postaviť pred Národnú radu SR. Informujú o tom na sociálnej sieti Facebook. Protestom reagujú na návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti od poslankýň Slovenskej národnej strany. Poslanci Národnej rady SR budú o novele hlasovať zrejme dnes.
Návrh má ďalej predĺžiť dobu, počas ktorej nie je možné umelo prerušiť tehotenstvo, zo 48 hodín na 96 hodín. Ďalej sa v návrhu vypúšťa povinnosť lekára zabezpečiť to, aby si žena mohla vypočuť tlkot srdca embrya alebo plodu. Zároveň by však musela pred lekárom čestne vyhlásiť, že informovala otca počatého dieťaťa o plánovanej interrupcii. Ďalšou zmenou, ktorú má návrh presadiť, je, že „tabletka po“ bude vylúčená z voľne dostupných liekov.
Ak sa návrh schváli, poslanci absolútne ignorujú, že nútenie ženy do tehotenstva a pôrodu je jednou z častých taktík v násilných vzťahoch, ako si k sebe ženu pripútať.
„Z pozmeňujúceho návrhu zákona je zrejmé, že poslankyne SNS sa znova usilujú diktovať ženám, ako majú žiť a ako sa majú rozhodovať. Odporujú pritom lekárskym štandardom, vedeckým informáciám, skúsenostiam žien, ľudskému prístupu, potrebe rešpektu a dôstojnosti aj proti zdravému rozumu,“ zdôraznili aktivistky z Možnosti voľby. Poslancov a poslankyne žiadajú, aby nekládli telá žien na oltár predvolebnej kampane.
„Slovensko je jednou z posledných krajín EU, v ktorých hormonálna antikoncepcia nie je aspoň čiastočne preplácaná z verejného zdravotného poistenia. Slovenská republika tak nedodržiava ďalšiu zo zásad rodovej rovnosti a nezaručuje ľuďom právo sa slobodne a zodpovedne rozhodnúť o počte a čase narodenia ich detí,“ uzavrela iniciatíva.
Nahlásiť chybu v článku