Tajomstvo dlhovekosti odhalené. Experti na starnutie zverejnili 5 trikov, vďaka ktorým ľudia žijú dlhšie

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Odborníci na starnutie odhaľujú 5 hlavných návykov, ktoré podporia vašu dlhovekosť. Tvrdia, že tieto návyky sú kľúčové a pomôžu vám ostať bystrým aj v pokročilom veku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál HUFFPOST, zostať zdravý a bystrý je cieľom väčšiny ľudí, ktorí starnú. Ale o jednej skupine ľudí – známej ako „SuperAgers“ – sa hovorí, že toto všetko má počas celého života dokonca aj v neskorších rokoch. Pojem SuperAgers vytvorili výskumníci z Northwestern University, ktorí ho definujú ako „dospelých nad 80 rokov, ktorí majú pamäťovú kapacitu ako jedinci, ktorí sú aspoň o tri desaťročia mladší“.

Foto: Pexels

Niektorí ľudia starnú lepšie ako iní

Northwestern University je jednou z mála inštitúcií v krajine, ktoré majú výskumné programy SuperAging. Odborníci zdôrazňujú, že SuperAgers nie sú rovnakí ako ľudia s dlhou životnosťou, pričom hlavným rozdielom medzi nimi je mozog. Štúdie ukazujú, že mozgy SuperAgers sa podobajú mozgu oveľa mladších ľudí.

Podľa Northwestern Medicine, pridruženej spoločnosti Feinberg School of Medicine na Northwestern University, je u SuperAgers pozorovaná menšia strata objemu mozgu v porovnaní s osobou, ktorá má len dobrú dlhovekosť. Napríklad, niekto, kto má povedzme 87 rokov s dobrou dlhovekosťou, môže mať mozog, ktorý tiež zodpovedá jeho veku.

Tamar Gefen, odborná asistentka v Mesulam Centre pre kognitívnu neurológiu a Alzheimerovu chorobu na Feinberg School of Medicine, poznamenala, že „neexistuje žiadny špeciálny trik, ako sa stať SuperAger – aspoň zatiaľ nie“. Dodáva však: „Ako väčšina trajektórií veku alebo životných podmienok je to kombinácia biológie, prostredia a osobnej agentúry.“

„SuperAger pre nás nie je len niekto, kto má dlhú životnosť. Je to tiež niekto, kto si zachoval pomerne vysokú úroveň fyzickej, kognitívnej, psychickej a sociálnej pohody,“ vysvetľuje. Spôsob, akým ľudia dosahujú tieto vlastnosti, môže byť veľmi odlišný. Existuje však hneď niekoľko pozitívnych návykov, ktoré si môžete osvojiť, aby ste podporili svoje kognitívne a fyzické fungovanie aj v neskoršom veku a predĺžili svoj život.

1. Pravidelne sa hýbte

Najnovšie články