Takmer 500-ročný mlyn v Čechách zrekonštruovali. Toto čarovné miesto je na predaj, kúpiť si ho môžete aj vy

Kristína Hagarová

Foto: Svoboda & Williams

Keď sa rozhodnete, že si kúpite dom alebo byt, poriadne všetko zvážite. Určite neplánujete, že budete nehnuteľnosť kupovať niekoľkokrát do roka, práve preto keď raz do niečoho investujete, malo by to byť kvalitné.
Práve taký je príbeh starodávneho mlynu v Čechách na území Kutná Hora. Tento bývalý historický mlyn prešiel kompletnou rekonštrukciou a keď uvidíte fotografie, určite začnete zbierať všetky vaše úspory. Celá úžitková plocha má 513 metrov štvorcových a pozemok 21 212 metrov štvorcových. Navyše sa v okolí nachádzajú stromy, ktoré majú podľa stránky Svoboda-Williams viac ako sto rokov, takže zaručujú súkromie.
Foto: Svoboda & Williams

Úžasné priestory

V budove sa taktiež nachádza aj pôvodný byt mlynára a kuchyňa s funkčnou pecou, jedáleň, sklad múky a ďalšie zaujímavé veci. Priamo v mlyne sa odohrávali aj malé divadlá za účasti rôznych známych osobností. Celá nehnuteľnosť obsahuje šesť dizajnových izieb s vlastnými kúpeľňami a zimnou záhradou. V obývacej izbe sa nachádza krb a priestorná, profesionálne vybavená kuchyňa. Bazén vonku je vyhrievaný. Súčasťou kúpy domu je aj celé vybavenie.
Foto: Svoboda & Williams

Historické osobnosti

Podľa PR manažérky Sáry Goldbergerovej je mlyn zo 17. storočia a využívali ho do roku 1938. „V sedemdesiatych rokoch bol novým majiteľom rekreačne upravený a schádzali sa v ňom umelci, napríklad Jan Werich, Miloslav Švadrlík a Waldemar Matuška. Hralo sa tu aj bytové divadlo. Od roku 1956 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Všetky vnútorné drevené konštrukcie sú pôvodné,“ povedala.
Foto: Svoboda & Williams

Národná kultúrna pamiatka

„Zo zachovalých mlynov je najkrásnejší Denemark, tiež Těšitelův mlýn podľa posledného mlynárenského rodu, ktorý leží v romantickom údolí Vrchlice pod skalným ostrohom. Jeho názov pochádza od neďalekej štoly, kde v stredoveku pracovali Dáni. Pôvodne bol mlyn v 17. storočí prestavaný a ako mlyn používaný do roku 1938,“ dodáva. Taktiež sa v rodine posledného mlynára narodila doktorka Marie Těšitelová, ktorú taktiež nazývali prvou dámou českej lingvistiky. Mlyn vystriedal veľmi veľa majiteľov a od roku 1964 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Foto: Svoboda & Williams
Foto: Svoboda & Williams
Foto: Svoboda & Williams

Z Prahy na skok

Cesta z Prahy sem trvá približne hodinu a štyri kilometre od mlynu sa nachádza Kutná Hora s pamiatkami chránenými UNESCO-m. Podľa stránky UNESCO-czech radí medzi historicky najvýznamnejšie mestá v Českej republike. Stavby v nej sú unikátne a pochádzajú z rôznych historických období. Súčasťou mesta je aj vinárstvo, ku ktorému sa posledné roky vracia. V roku 1995 sa na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO zapísalo historické jadro Kutnej Hory s gotickým chrámom sv. Barbory a kostolom Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci.
Foto: Svoboda & Williams
Foto: Svoboda & Williams
Foto: Svoboda & Williams

Neobyčajná Kutná Hora

Ten predstavuje jedinečne zachovanú stredovekú urbanistickú kultúru. K ďalším pamiatkam patrí aj Vlašský dvůr, Kamenný dům, kostol sv. Jakuba alebo Jezuitská kolej. V dôsledku zápisu niektorých častí mesta do kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO bolo v meste opravených množstvo domov z historického jadra a prebehli rôzne rekonštrukcie.
Foto: Svoboda & Williams
Foto: Svoboda & Williams
Foto: Svoboda & Williams

Najnovšie články