Takto nás neustále klame potravinársky priemysel! O týchto 12 tajomstvách ste sa nemali nikdy dozvedieť

Monizz

Prehliadnuť sa dá zvyčajne len to, čo nevidieť. Preto si namiesto fádnej zeleniny vyberáme tú pestrejšiu a krajšiu a nerozmýšľame nad tým, že možno nie je až taká živá, ako by sme si priali. No existuje ešte mnoho tajomstiev, ktoré nevieme a potravinársky priemysel by bol najradšej, aby sme sa ich ani nikdy nedozvedeli.

pixabay.com

Tvrdý syr

Pri kúpe tvrdého syra si dávajte pozor na farbu, štruktúru, a aj otvory v ňom. Farba by mala byť jednotná, bez bielych fľakov či kôrky, po stlačení syra by sa mal okamžite vrátiť do pôvodnej polohy, a aj otvory v ňom by mali byť rovnomerne rozložené po celej ploche, nielen na jednej strane.

Mäso

Pri kúpe mäsa zasa dbajte na to, či je ružové, červené alebo hnedé. Tuk na potravine by mal byť lesklý, nikdy nie matný! Ak máte možnosť vyberať si mäso balené, najprv doň trochu pichnite prstom. Čerstvé mäso sa okamžite vráti do pôvodného stavu podobne ako syr.

Mletá káva

Pri kúpe kávy si pamätajte dve veci – mletá káva nikdy nesmie byť skladovaná v plaste, ale iba v skle, prípadne kovových obaloch. Dátum spotreby by nemal byť dlhší ako 18 mesiacov. Ak je uvedené viac, potom je káva zaručene nekvalitná.

pixabay.com

Med

Pančovanie medu nie je žiadnou novinkou. Ako však rozoznať takýto med od toho skutočného? Pokiaľ nemáte domáceho dodávateľa a med kupujete v potravinách, všímajte si farbu a priehľadnosť. Kvalitný med je po ochutnaní veľmi sladký a voňavý. Pančovaný okamžite pocítite ako slabší a s nevýraznejšou chuťou. Túto značku už viac nekupujte.

Zmrzlina

Ovocné zmrzliny sú len zriedkakedy skutočne ovocné, preto ak chcete kvalitu, vyberajte si radšej zmrzliny čokoládové a orechové. Ovocnú si pripravte radšej doma. Pri orechovej sa dočkáte akurát tak cukru, smotany, mlieka a skutočných orechov. Pri ovocných je to viac o dochucovadlách.

Čokoláda

Čím je zoznam na zložení čokolády kratší, tým bude produkt kvalitnejší. Kvalitná čokoláda musí obsahovať kakao! Je lepšie vyberať si kúsok, ktorý obsahuje kakaový a nie rastlinný olej.

pixabay.com

Ryby

Pri výbere čerstvej ryby sa ako prvé zahľaďte na jej oči. Musia byť jasné a nie zakalené ani vypuklé. Žiabre by mali mať ružovú, prípadne jasnočervenú farbu a pri uchopení ryby by mal chvost voľne visieť. Ak nevisí, rybu odložte, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je čerstvá.

Chlieb

Akokoľvek hrubá je kôrka, čerstvý chlieb je vždy mäkký. V plastových baleniach síce chlieb ostane mäkší dlhšie, no jeho chuť je katastrofálna. Vyberajte si vždy čerstvé pečivo a nezabúdajte ho stláčať.

Mrkva

Vyberanie dobrej mrkvy je jednoduché. Berte zásadne menšie kúsky, nie výrazne oranžovej farby, bez škvŕn. Veľké obrie mrkvy sú dielom dusičnanov a o kvalite v tomto prípade nemôže byť reč.

pixabay.com

Paprika

Odrežte z papriky vrch so stopkou a pozrite sa dnu. Ak sú v paprike dve alebo tri sekcie a má menej zrniečok, bude nahorkastá. Ak je od stopky oddelená na štyri sekcie a zrniečka sú vedľa seba hustejšie, potom bude sladká.

Zelená cibuľka

Hranica medzi bielou a zelenou časťou zelenej cibuľky vám veľa napovie. Ak je farba výrazne odlišná, cibuľka bude čerstvá. Ak línia z bielej do zelenej prechádza postupne, potom môže ísť o menej čerstvý produkt.

Želatína

Ak ste nevedeli, že želatína je produktom varenia kože, šliach, väzív a chrupaviek či kostí ošípaných, potom nás tento šok zamrzí. Ak takýto produkt používať nechcete, zvoľte radšej agar-agar. Ide o prírodný vegánsky produkt, ktorý udržuje produkty tuhé aj pri izbovej teplote.

Pozri aj: Aktuálna správa z Buckinghamského paláca: William a Kate oznámili svetu krásnu novinku!

zdroj: babskeveci.sk (M), brightside.me

Najnovšie články