Ak ste už aspoň raz v živote zavárali kôpor alebo pripravovali tekvicový prívarok viete, čo je kôpor. Našťastie je ešte stále na svete mnoho ľudí, ktorí nad ním neohŕňajú nos a nekrčia čelo, že im smrdí. Našťastie sa s kôprom sa robiť ešte mnoho iného, než ho len pridávať ako voňavé dochucovadlo do rôznych receptov, omáčok, zaváranín. Našťastie, že tu kôpor je!
Môžete z neho použiť čokoľvek, okrem korienkov. Môžete z neho uvariť čaj, polievku, pripraviť si esenciálny olej, alebo ho jednoducho vložiť do kúpeľa a užiť si liečivú vodu. Čerstvý kôpor je zázrakom z prírody, má ohromné antioxidačné účinky a množstvo vitamínu C. Vo vode rozpustné antioxidanty neutralizujú voľné radikály v ľudskom tele a zabraňujú neprimeranému bujneniu buniek.
Okrem toho v ňom možno nájsť veľa vitamínu A, rivoflavínu, vitamínov B, vitamínu E ale aj kyselinu listovú, pektíny, vápnik, železo, horčík, draslík, fosfor, zinok a hromadu vlákniny.
Má mimoriadne antibakteriálne účinky a odpudzuje hmyz. Jeho konzumácia zabíja škodlivé baktérie v čreve. Čaj alebo odvar u kôpru sa postará o zapálené ďasná, ale aj o pokojný spánok. Stačia 2 čajové lyžičky sušeného kôpru zaliatie v klasickej šálke a budete ako znovuzrodení. Ak sa vám podarilo prehnať to v predošlý večer s alkoholom, doprajte si na raňajky kôprový odvar. Ak vás bolí hlava, alebo sa vám štikúta, nezabudnite si ho zaliať hneď, ako k tomu dôjde. Mimochodom, trápi vás zápach z úst? Požujte kôpor. Po smradľavých baktériách neostane ani stopa!
Prinavracia pokoj
Medzi ďalšie pomerne významné účinky kôpru patrí aj potlačenie kašľa a rozpúšťanie hlienu. Tráviace ťažkosti budú zažehnané, ak si spolu s kôprom zalejete aj trochu pomarančovej kôry. Obsah niektorých látok v rastlinke spôsobuje lepšie prekrvenie ciev a dokázateľne zlepšuje mužskú erekciu. V minulosti ho muži žuvali vo veľkom. Samozrejme, vtedy ešte netušili, že raz bude na takéto veci existovať pilulka.
Kôpor pomáha tiež pri plynatosti, ale aj pri vysokom tlaku, cholesterole, či cukrovke. Rovnako pomáha pri liečbe infekcií močových ciest, obličkových kameňov, ale aj obyčajným zápalom či nachladnutím. Ak sa vám kôpor hnusí jesť, skúste aspoň esenciálny olej. Možno si časom na jeho silnú arómu zvyknete a začnete ho užívať aj vnútorne. Bola by škoda vzdať sa toľkých pozitívnych vplyvov na ľudský organizmus. Kiežby sme sa niekedy stravovali a dopĺňali si zdravie viac prírodnou medicínou, než pilulkami!
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku