Tieto okrasné guľaté kvety, ktoré vyrastajú z cibuľky obdivujú všetci moji susedia. Jedná sa o ideálnu rastlinu pre naše zemepisné šírky!

Monizz

Či už máte záhradu veľkú alebo malú, rozhodne by ste si v nej mali nájsť miesto pre cesnak, odborne nazývaný allium. Fialová „lopta“ obsypaná kvetmi je totiž tou najkrajšou ozdobou, vydrží nekonečne dlho kvitnúť a narastie aj tam, kde nič iné nerastie.

wikimedia.org

Allium, alebo okrasný cesnak, vyzerá akoby prišiel z inej planéty. Nijako sa nepodobá bežným kvetom. Jeho tvar pripomína loptičku alebo krehký balón. Ide o okrasnú cibuľu, ktorá si nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť. Úplne jej postačí, ak jej doprajete miesto na slnku a v bežnej pôde.

pixabay.com

Nie je cesnak ako cesnak

Allium sa sadí na jar alebo na jeseň. Tie skoršie kvitnúce odrody odporúčajú záhradníci sadiť už v septembri, aby sa cibule dobre zakorenili. V tomto prípade vám zaručene vykvitnú neskôr na jar alebo v lete. V prípade, že máte neskoršie kvitnúcu odrodu, pokojne ju saďte na jar.

wikimedia.org

Pri sadení by ste mali dbať na správnu hĺbku, inak môžete cibuľu takpovediac udusiť. V praxi to znamená, že ak sadíte cibuľu, nemali by ste ju zakopať hlbšie ako je dvojnásobok jej veľkosti. Pozornosť treba venovať aj rozmiestneniu. Cibule nikdy nesaďte vedľa seba. Minimálna vzdialenosť, akú by mali od seba mať, je pol metra. Bez presádzania vám táto rastlinka bude rásť 4-5 rokov, niekedy aj viac.

freegreatpicture.com

Pred kvitnutím môžete zbadať, že lístky začínajú odumierať, schnú alebo žltnú. Nemusíte mať strach, takto sa rastlina pripravuje na kvitnutie. Všetky svoje sily vkladá do kvetov. Lístkom môžete pomôcť a jednoducho ich odtrhnúť. Do kvetu pôjde viac živín a nepekné farby nebudú špatiť celkový dojem.

takprosto.cc

Dekoratívne listy alllia majú rovnaké využitie ako tie, ktoré zbierate z konzumného cesnaku. Jediný rozdiel je v tom, že v lístkoch okrasného cesnaku sa nachádza oveľa viac užitočných mikroelementov ako v bežnom. Odteraz si môžete lístky trhať a pokojne ich používať v kuchyni ako bylinku.

freegreatpicture.com

Báť sa nemusíte ani zalievania rastlinky. Má radšej sucho, pretože zbytočne veľa vlhkosti ju môže rozmočiť a zhnije. Práve preto sa okrasný cesnak neodporúča sadiť v nižšie položených oblastiach, kde sa voda drží dlhšie a pôda má vyššiu vlhkosť. Zalievajte rastlinu, keď si na ňu spomeniete, no nie často. Celkom jej postačí aj dažďová voda.

freegreatpicture.com

Okrasný cesnak viete veľmi jednoducho a rýchlo aj namnožiť. Dajú sa množiť aj celé cibule, ale vysadiť si môžete aj vlastný cesnak. Kvety si usušte a potom z nich vytraste semiačka. Odložte ich do suchého prostredia a v auguste ich zasejte. Na jar vám vyženú prvé lístky, tie sa zazelenajú, uschnú a na ďalší rok už budete mať okrasného cesnaku plnú záhradu. Kompletne zakvitne na tretí rok.

takprosto.cc

Allium, alebo okrasný cesnak, je úžasným doplnkom do vašej záhrady. Vynímať sa bude všade, pretože jeho fialové hlavičky upútajú pozornosť aj toho najväčšieho odporcu rastlinstva. Existuje niekoľko odrôd allia a rozdiely medzi nimi by ste zbadali, keby ste ich uvideli kvitnúť vedľa seba. Sú veľmi podobné, no pritom je každý iný a svojsky krásny. Navyše záhony allia sú skvelým variantom, ako sa aspoň na pohľad pripodobniť provensálskym fialovým poliam plným levandule. Na Slovensku máme okrasný cesnak. S tým sa nemôže pochváliť každá krajina, preto si ho vážme a pestujme, kým sa mu u nás páči. Pri zmenách klímy totiž človek nikdy nevie, dokedy tu rastlinstvo, na aké sme zvyknutí, vydrží.

freegreatpicture.com

Pestujete okrasný cesnak aj vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc

Najnovšie články