Možno by vás nikdy nenapadlo, že aj ručné práce a kreatívne činnosti ako pletenie, zdobenie tort či lúštenie krížoviek vytvára veľmi pozitívny, ba až liečivý pocit, vďaka ktorému sa budete cítiť blažene. Mamina mi rozprávala príbehy zo svojich študentských čias, kedy na internátnej izbe nemali počítače ani televízory a dlhé večery si krátili napríklad pletením či háčkovaním. Po škole boli síce fyzicky unavené, no potrebovali si oddýchnuť najmä psychicky.
Popri vyšívaní a pletení sa často rozprávali a hlavne to bol to pre ne spôsob relaxu. Sedeli s ihlou a niťou a metodicky vyšívali do plátna rôzne vzory. Myseľ si pri takejto činnosti oddýchne od rýchlych myšlienok. Spánok je oveľa pokojnejší a hlava je vyčistená od zbytočných myšlienok, ktoré nám v posteli často kradnú spánok.
Aj nedávne štúdie zistili a preukázali, že ručné práce sú pre duševné zdravie veľmi vhodné. Opakujúce sa pohyby pri pletení boli napríklad prirovnané k meditácii. Dokonca existujú aj terapeutické skupiny, kde si v tichosti pletiete sveter, šál, či ponožky a na chvíľu vypnete od okolitého sveta. Účastníci tejto skupiny na záver dodali, že sa cítili veľmi šťastne a spokojne. Mnohí z nich tieto hodiny pletenia navštevujú, aby si oddýchli, prečistili hlavu a zrelaxovali, prípadne odbúrali nadbytočný stres. Tí, ktorí sa pravidelne venujú pleteniu, pociťujú oveľa viac duševnej aj emocionálnej úľavy ako tí, čo pletú len sem-tam.
Je to ale len ihlica a vlna, ktoré majú tieto účinky? Vedci sa zhodujú, že nie. Sú rôzne formy kreatívneho seba-vyjadrenia, ako napríklad varenie, kreslenie, tanec, zdobenie tort, fotografovanie, iné druhy umenia, hudba, či dokonca lúštenie krížoviek. Tieto všetky kreatívne činnosti sú pre našu myseľ vhodné a mali by sme ich praktizovať aspoň párkrát do týždňa, a to minimálne polhodinu. Je to niečo ako keď naše deti chodia na rôzne krúžky. Ako dospelí často zabúdame na naše voľnočasové aktivity.
Skúste si aspoň dvakrát do týždňa nájsť pol hodinu len pre seba a venujte sa nejakej kreatívnej činnosti. Stačí, ak budete počúvať obľúbenú hudbu a trochu si budete pospevovať či zvrtnete s manželom rýchly valčík. Každý druhý večer vidím z okna večerné kurzy tanca, kde spolu tancujú páriky rôznej vekovej kategórie. Je to krásne, je to živé a vždy mám chuť sa do kurzu pridať. Neviem, prečo som tak ešte neurobila.
Prečo sú teda kreatívne činnosti vhodné pre naše duševné zdravie? Jedna verzia je, že keď sme kreatívni, mozog uvoľňuje dopamín, ktorý funguje ako prírodné antidepresívum. Kreativita, na ktorú potrebujete aj trochu koncentrácie, je veľmi liečivý spôsob, ako si privodiť dobré pocity zo seba a svojej práce. Vedci sa dokonca pokúšajú zistiť, či tvorivá činnosť nezlepší niektoré kognitívne poruchy, prípadne či nepomôže pri stareckej demencii a niektorých iných chorobách, ako napríklad pri Parkinsonovej či Alzheimerovej chorobe.
Pletenie dokonca môže zmierňovať depresie. V dnešnom svete moderných vymožeností používame našu kreativitu naozaj pomerne málo. Následkom toho môžeme trpieť ľahkými, no aj ťažšími depresiami. Predísť tomu môžete práve pletením, vyšívaním, alebo inou kreatívnou činnosťou. Spokojnosť pocítite za odvedenú fyzickú prácu, aj za výtvor, ktorý vznikne pod vašimi rukami.
Vedecké štúdie, ktoré sa zaoberajú práve touto tématikou, sú zatiaľ v začiatkoch, no ak hľadáte spôsob, ako si večer po práci trochu vylepšiť náladu a duševné zdravie, rozhodne vám kreatívne činnosti neuškodia, práve naopak. Tvorivé úsilie je ten najlepší liek. Ak neviete kde začať, mám pre vás jeden jednoduchý tip, ktorý som mimochodom odkukala od svojej starej mamy. Zhromaždite všetky fotografie a kúpte si pár nových fotoalbumov. Každý večer si sadnite k fotografiám a rozdeľte ich na rôzne kategórie, ako napríklad rodina, priatelia, chaty, dovolenky, vnúčence, svadby a podobne. Zakladaním fotografií a vytváraním zaujímavých koláží budete vykonávať kreatívnu činnosť a zároveň si zaspomínate na staré dobré časy a oživíte si staré, možno aj zabudnuté spomienky. Kreativita by mala mať vo vašom živote akú-takú prioritu a hlavne, treba k tomu pristupovať s radosťou a úsmevom. Veľa šťastia!
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), mnn.com
Nahlásiť chybu v článku