Toto je dôvod, prečo by ste do zdravého jedálnička mali zaradiť sušené datle

Gabriela Kinčoková

Foto: flickr

Datle patria medzi exotické ovocie, ktorému sa mnoho ľudí vyhýba. Najviac si ho však doprajeme v predvianočný čas spolu so sušenými figami. Nové informácie však hovoria niečo iné. Podľa nových štúdií vám práve datle môžu pomôcť zlepšiť vaše zdravie a takisto pomáhajú pri chudnutí.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nadia 🍒 Ummu Arrumy 👧 & Zaid 👶 (@nadiaummuarrumy) on

Toto malé a nevýrazné ovocie má v sebe niekoľko druhov vitamínov, ktoré vedia zatočiť s nepríjemnými chorobami a očistiť vaše telo od toxínov. Stačí, ak budete konzumovať približne datle každý deň a vaše telo sa vám poďakuje. Toto je 8 dôvodov prečo toto sladké ovocie zaradiť do každodenného jedálnička.

Pomáhate vašim kostiam

Doktorka Julie Garden-Robinson, ktorá vyučuje na univerzite v Severnej Dakote tvrdí, že datle obsahujú dostatočné množstvo bóru, ktorý podporuje zdravé kosti. Iná štúdia tvrdí, že minerály ako fosfor, draslík, vápnik a horčík, ktoré sa tiež nachádzajú v tomto sušenom ovocí pomáhajú pri boji s chorobami ako je napríklad osteoporóza.

Podporujete zažívací trakt

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sudhir Khollam (@sudhirkhollam) on

Ako už bolo spomenuté, datle sú naozaj bohaté na vápnik a na to, aby zažívací trakt fungoval správne, je prísun vápnika nesmierne dôležitý. Príjem vlákniny je dôležitý najmä preto aby ste predišli zápche a aby vaše črevá lepšie fungovali. Jedna zo štúdií dokázala, že ľuďom, ktorí pravidelne konzumujú datle lepšie pracuje zažívací trakt.

Vyhnete sa stresu a depresii

Okrem toho, že datle sú bohaté na spomínané minerály, tiež obsahujú aj mnoho vitamínov. Jedným z týchto vitamínov je vitamín B6, ktorý zabezpečuje v tele tvorbu serotonínu a norepinefrínu, ktoré zlepšujú zdravie mozgu. Taký serotonín napríklad reguluje vašu náladu a to, ako sa cítite. Naopak norepinefrín bojuje so stresom. Táto štúdia dokazuje aj to, že nízke hladiny vitamínu B6 spôsobujú depresiu.

Dodávajú viac energie

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Foodie_Bhagats (@foodie_bhagats) on

Ako už bolo spomínané, datle sú bohaté na rôzne vitamíny a minerály, no tiež majú v sebe dostatok glukózy. Glukóza vám poskytne dostatok energie. Obrovskou výhodou podľa tejto štúdie je, že vám energiu nie len zvýši, ale rovnako vám ju aj dodá po ťažkom tréningu či jóge.

Predchádzate ochoreniam srdca

Jedna zo štúdií dospela k prekvapivému záveru. Datle znižujú aj oxidačný stres. Ten je rizikom pri vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Okrem toho sú datle zdrojom draslíka, ktorý znižuje vysoký krvný tlak a znižuje riziko mozgovej príhody.

Znižujete riziko rakoviny

Datle chránia náš tráviaci trakt a črevá pred škodlivými látkami. Je to veľkou výhodou, pretože baktérie a škodlivé látky sa tak nestihnú dostať do hrubého čreva. Jedna zo štúdií tvrdí, že ľudia, ktorí konzumovali datle v tele vytvárali tzv. dobré baktérie, ktoré telo potrebuje na boj pred rakovinotvornými bunkami v hrubom čreve.

Pomoc pri sezónnych alergiách

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Klasyo LTD (@klasyoltd) on

Momentálne sa nachádzame v čase, kedy všetko okolo nás kvitne a s tým je úzko spätá alergia. Mnoho ľudí trpí naozaj silnými a neznesiteľnými príznakmi nepríjemnej alergie. Jedna štúdia však tvrdí, že práve konzumácia datlí je užitočná pri takomto druhu alergii.

Pomáhajú chudnúť

Tento bod poteší všetkých tých, ktorí sa snažia pred letom dostať do vysnívanej formy. Ako už bolo spomínané, datle obsahujú vlákninu, ktorá vás dobre zasýti a vy tak nebudete potrebovať konzumovať zbytočné sladkosti. Okrem toho obsahujú mnoho antioxidantov, ktoré vaše telo detoxikujú a zlepšujú váš metabolizmus.

Pokiaľ ste dodnes datle ešte nejedli je čas to zmeniť. Nie len, že vynikajúco chutia, ale ich prínos pre naše zdravie je naozaj úžasný. Vyskúšajte jesť 3 datle denne a čoskoro uvidíte výsledky.