Zmiešaním tráviacich enzýmov včiel a živicových rastlinných látok sa tvorí lepidlo s jedinečným vzorcom – propolis. Pre včely je propolis nevyhnutnou súčasťou života, dezinfikuje sa ním úľ a medové plásty, avšak pre nás je veľkým prínosom v oblasti medicíny.
Propolis poznáme už celé veky, napriek tomu naša medicína nachádza stále nové využitia propolisu. Spôsobov, ako tento produkt používať, je veľa: pridaním kvapaliny do mlieka (účinná zmes proti kašľu) alebo vo forme tinktúry alkoholu na vonkajšie ale i vnútorné použite.
Liečivé účinky propolisu vo forme tinktúry
Pri vnútornom príjme propolisu sa nám zvyšuje imunita, znižuje zápal a zároveň pôsobí aj ako antioxidant. Čo sa týka vonkajšieho príjmu: dezinfikuje a hojí rany, regeneruje pokožku, ale je veľmi dobrý aj pri liečbe akné. Nakvapkajte si na vatový tampónik malé množstvo propolisu a priložte na vzniknuté akné. Tento proces opakujte dva až trikrát za týždeň. Postupne sa vám bude vyrážka vysušovať až vám vznikne obyčajná chrasta.
Lekári tento produkt predpisujú pri rôznych ochoreniach: liečba angíny, faryngitídy, sinusitídy, zápal priedušiek a pľúc, na odstránenie virúsových infekcií (chrípka, herpes), pre všetky ochorenia týkajúce sa zubov, dokonca sa propolis používa aj pri liečené žalúdočných ochorení.
Najčastejšie sa u nás používa 10% tinktúra propolisu, ktorú dostanete už v každej lekárni, ale môžete si ju uvariť aj doma.
Ako sa používa tinktúra z propolisu
Pri faryngitíde a angíne je najlepšie kloktadlo. Vytvoríte si ho zmiešaním tinktúry s fyziologickým roztok v pomere 1:10.
S rovnakou koncentráciou si vytvoríte aj roztok na vyplachovanie úst, ktorý je vhodný pri zubných ochoreniach.
Ak trpíte napíklad zápalom prínosových dutín, pomôže vám vyplachovanie propolisovou tinktúrou, ktorá sa riedi v pomere, ktorú sme uviedli vyššie.
Keď máte zápal stredného ucha pomôže vám roztok, ktorý si dáte na vatový tampónik. Ten potom vsuniete do ucha a necháte pôsobiť. Ak chcete tento postup opakovať aj pri vašom dieťati, roztok musíte zriediť s teplou prevarenou vodou v pomere 1:1. Dospelí si môžu do ucha aplikovať 2 kvapky tinktúry s 5% koncentráciou až do úplného uzdravenia.
Pri ochorení dýchacích ciest sa odporúča inhalácia propolisovej tinktúry (na 1 kvapku tinktúry pripadá 5ml fyziologického roztoku). Takto pripravenú kvapalinu môžete naliať do inhalátora.
Propolis vieme použivať aj ako liek na posilnenie imunity. V lyžici mlieka alebo vody rozpustite 15-20 kvapiek tinktúry, túto zmes následne vypite – najlepšie 30 minút pred jedlom.
Pri liečené žalúdočných ťažkostí si zriedime 15-20 kvapiek tinktúry so 100 ml teplej vody. Táto zmes sa má taktiež vypiť 30 minút pred jedlom.
Kožné ekzémy, vredy, opary, plesňové infekcie nôh a nechtov. Pri tomto type ochorenia sa odporúča zmes tinktúry a pleťovej vody.
Všetky tieto pozitívne vplyvy propolisu a pre určenie presnej diagnózy by ste sa mali poradiť so svojim lekárom.
Propolis je kontraindikovaný u osôb s alergiou na včelie produkty. Deti, tehotné ženy a ľudia, ktorí používajú lieky na báze alkoholu, by propolis mali používať iba na problémy, ktoré sú vonkajšieho charakteru (pľuzgiere, ekzémy). Vzhľadom na riziko vzniku alergických reakcií sa propolis neodporúča používať deťom do troch rokov.
Oslovte svojich priateľov a povedzte im o týchto skvelých účinkoch propolisu.
Pozri tiež: Najnovší výskum lekárov ukázal, že kadidlo má priaznivé účinky na zdravie, o ktorých vedel len málokto
zdroj: babskeveci.sk (Marianna), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku