Účinky a príprava čiernej soli

Monizz

Čierna soľ je jedným z produktov, ktorý v našej krajine nie je taký známy, ako by mohol byť. Liečivé účinky čiernej soli sú totiž mimoriadne a napriek tomu sa k nám dostáva len v minimálnych množstvách. Vyhľadávajú ju predovšetkým ľudia, ktorí sa zaoberajú alternatívnou medicínou alebo stravou. Čierna soľ je však všeliek a v jej zemiach, kde je bežne dostupná, je tzv. liekom na všetko.

Článok pokračuje pod videom ↓
1
takprosto.cc

Čierna minulosť

Nie je čierna ako čierna. V minulosti, predovšetkým v pravoslávnej kultúre, sa využívala práve na Zelený štvrtok. Pripravovala sa len raz za rok, v noci zo stredy na štvrtok. Práve v tento deň sa jej pripisovala silná energia. Naši predkovia ju však používali aj na mnohé iné účely, a to predovšetkým liečebné. Umývali ňou chorých, pridávali sa do krmiva chorým zvieratám, hnojili ňou pôdu, ktorá mala po nej zabezpečiť bohatšiu úrodu. Ešte dávnejšie ju ľudia rozptyľovali po kútoch miestností, aby ich chránila pre urieknutím. Napriek minulosti, ktorá sa spája viac s mágiou než s liečením, je čierna soľ známa dodnes, a to predovšetkým v Himalájach, odkiaľ aj pochádza. Bežne sa však používa v Indii, Pakistane a ďalších ázijských krajinách. Hovorí sa jej čierna, no po zomletí hádže skôr ružové odtiene.

3
takprosto.cc

Pripraviť si ju môžete aj vy

Pripraviť si čiernu soľ môžete aj doma. Budete potrebovať 1,5 kg hrubej kryštálovej soli a 200g ražnej múky.

Do čistého suchého hrnca si vysypte hrubú soľ a pridajte približne 12 lyžíc ražnej múky. Ak ste poverčiví a chcete dodržiavať staré tradície našich predkov, popri miešaní trikrát zopakujte: „Ochraňuj tento dom po dlhú dobu, odožeň zlo a znič každú chorobu.“

2
takprosto.cc

Podľa starých rituálov by sa mala soľ miešať s múkou, pokým celkom nesčernie. Potom by sa mala na sporáku nechať stáť až do polnoci. V noci zo stredy na štvrtok by sa mala zabaliť do bielej látky a pevne uviazať. Potom by sa mala odložiť na miesto, kde ju nie je vidieť a tam by mala počkať až do ďalšieho Zeleného štvrtku, kedy sa pripraví nová čierna soľ a stará sa vyhodí.

Liečivá soľ

4
takprosto.cc

Aby sme sa však nevenovali len mágii z minulosti, pozornosť sme venovali aj liečivým účinkom čiernej soli, pre ktoré ju používajú najmä ľudia východných kultúr. Okrem toho, že je čierna soľ vynikajúca v kuchyni a vaše jedlo príjemne ozvláštni, napomáha aj pri tráviacich problémoch a nafukovaní, pri pálení záhy, tvorbe žalúdočných štiav. Ľudia s vysokým krvným tlakom ju užívajú pre nižší obsah sodíka a hovorí sa, že prospešná je aj pre zdravie očí a jastrabí zrak. Okrem toho obsahuje síru, ktorá pomáha pri problémoch s pleťou, vlasmi a nechtami.

5
takprosto.cc

Poznali ste túto soľ aj vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc