Už čoskoro si pospíme o hodinu dlhšie. Čaká nás zmena času, hodiny si budeme musieť prestavovať ešte roky

Kristína Hagarová

foto: Wikimedia, Unsplash

Už o pár týždňov si pospíme o hodinu dlhšie. Čaká nás prechod na zimný čas, ktorý mnohí ľudia oceňujú. Tento rok sa bude čas meniť predposledný októbrový deň.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informoval portál Imeteo, pri prechode z letného na zimný čas sa hodinky posúvajú o hodinu späť, čiže sa vyspíme o hodinu naviac. Aj keď to mnohých ľudí poteší, na druhej strane sa v dôsledku času a postupného skracovania denného svetla, oveľa skôr zotmie.

Striedanie času by sa malo zrušiť až o niekoľko rokov

Už pred pár rokmi sa vo veľkom diskutovalo o tom, že striedanie zimného a letného času by sa malo zrušiť, avšak zdá sa, že k zmene tak skoro nedôjde, napriek tomu, že by si mnohí ľudia priali opak. Zmena času dvakrát do roka zostáva v platnosti až do roku 2027. Európska únia pritom jeho zrušenie avizovala už v roku 2018.

Pravdepodobne by zostal letný čas

Dokonca prebehla aj anketa, výsledkom ktorej bolo, že väčšina ľudí by si chcela ponechať letný čas. K uplatneniu však nedošlo, pretože zrušenie striedania letného a zimného času posunula do úzadia pandémia. Tá rokovania odsunula na rok 2026. To, či vôbec dôjde k zrušeniu striedania časov, ešte stále nie je jednoznačné.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk