Už tento týždeň nás čaká zmena letného času na zimný. Na toto sa určite nezabudnite pripraviť

Kristína Hagarová

foto: Wikimedia, Unsplash

Už tento týždeň nás opäť čaká zmena času z letného na zimný. Od nedele si teda pospíme o hodinu dlhšie. Hodinky si pritom budeme musieť meniť ešte niekoľko rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa portálu Imeteo dôjde k zmene času v nedeľu 30. októbra, kedy sa čas o 3.00 posunie naspäť na 2.00. Hodiny si teda posunieme o hodinu späť a pospíme si dlhšie. Nie všetci sú zo zmien času nadšení a ešte dlho sa ho nezbavíme. Podľa informácií zmeny budú trvať až do konca roku 2026.

História striedania času na Slovensku

Až na konci tohto roka sa táto téma opäť objaví v Európskom parlamente a poslanci budú o zrušení striedania času opäť diskutovať. Je otázne či vôbec k zrušeniu dôjde. Pokiaľ sa dohodnú na tom, že sa striedanie zimného a letného času zruší, bude nasledovať diskusia o tom, ktorý čas zostane v platnosti.

Striedanie času má pritom na území Slovenska dlhú históriu. Najprv sa zaviedlo v roku 1916, pričom sa v roku 1918 zrušilo. Opäť sa zaviedlo počas druhej svetovej vojny. Čas si meníme od roku 1979 nepretržite, kedy však trval letný čas od posledného marcového víkendu a končil posledný septembrový víkend.

Čas sa strieda tak ako ho poznáme teraz od roku 1996 v rámci Európskej únie. Letný čas trvá sedem mesiacov a zimný päť mesiacov.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk