V hre je ďalší jednorazový príspevok. Peter Pellegrini chce dôchodcom rozdať viac ako 100 eur

SITA

FOTO TASR - Jakub Kotian

Strana Hlas-SD navrhuje dôchodcom v marci budúceho roka vyplatiť jednorazový kompenzačný príspevok v sume 100 až 300 eur. Na pondelkovej tlačovej besede to povedal predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tento príspevok by mal podľa neho penzistom kompenzovať rast cien energií a potravín. Legislatívny návrh na vyplatenie príspevku nezaradení poslanci NR SR zoskupení okolo Petra Pellegriniho podali do parlamentu. Parlament by sa mal týmto návrhom zaoberať na decembrovej schôdzi.

Foto: maxpixel

Ako upresnil podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš, na 300-eurový príspevok by mali nárok tí dôchodcovia, ktorých penzia dosahuje najviac 1,5-násobok priemerného dôchodku. Sumu 200 eur by dostali penzisti s dôchodkom v pásme od 1,5-násobku po dvojnásobok priemerného dôchodku a 100-eurový príspevok by získali dôchodcovia s dôchodkom nad dvojnásobkom priemerného dôchodku.

Mení sa mechanizmus zvyšovania

Mechanizmus, podľa ktorého sa zvyšujú dôchodky, sa od začiatku budúceho roka zmení. Penzie sa totiž už nebudú zvyšovať o pevnú sumu, zodpovedajúcu dvom percentám z priemernej výšky dôchodku, ale o tzv. dôchodcovskú infláciu. Ide o medziročný nárast cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok tohto roka. Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla dôchodcovská inflácia 1,3 percenta, a preto aj dôchodky sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 1,3 percenta.

Foto: pixabay

Od začiatku tohto roka sa starobné dôchodky zvýšili najmenej o 9,40 eura a predčasné starobné dôchodky minimálne o 9,10 eura. Starobné penzie vyššie ako 361,50 eura a predčasné starobné dôchodky nad 350 eur však stúpli percentuálne, a to o 2,6 percenta.