Vďaka novému zákonu si prilepšia desaťtisíce Slovákov. Pozrite sa, či medzi nich patríte aj vy

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Mnohí Slováci si vďaka navýšeniu viacerých príspevkov prilepšia o desiatky eur. Informovalo o tom Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky na sociálnych sieťach.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje ministerstvo, vďaka schválenej novele zákona sa zvýši hodnota životného minima, teda sa zvýšia aj viaceré finančné príspevky od štátu. Ich zvýšenie sa premietne do tých dávok, ktoré sa viažu priamo na životné minimum.

Foto: unsplash

Zvyšuje sa hneď niekoľko príspevkov

„Cieľom novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi je predovšetkým poskytovať pomoc osobám, ktoré sú na ňu odkázané, a efektívnejšie motivovať príjemcov, aby sa dokázali vymaniť z jej poskytovania
Súčasťou novely zákona je aj úprava valorizačného mechanizmu životného minima. Vďaka tejto valorizácii bude navýšená suma viacerých príspevkov, ktoré sa na životné minimum viažu,“ píše ministerstvo.

Pozrite si kompletný prehľad

Nárok na dávku v hmotnej núdzi majú domácnosti, v ktorých príjem členov nedosahuje sumu životného minima. U prvej plnoletej fyzickej osoby ide o sumu 264,20 eur. Od životného minima sa okrem dávky v hmotnej núdzi odvíjajú aj ďalšie príspevky, ako sú rodičovský príspevok či tehotenské. Rodičovský príspevok sa bude meniť, zo 412,60 eur sa zvýši na sumu 465 eur. Príspevky sa zvyšujú od 1. januára 2024 a požiadať oň musia na úrade práce.

Kompletný zoznam zvýšenia príspevkov nájdete na stránke ministerstva TU.