Populácia starne a pôrodnosť klesá. To ovplyvňuje aj to, ako v súčasnosti fungujú rodiny a aké miesto v nich majú starí rodičia.
Ako píše portál Huffpost, výskumná skupina v Inštitúte Maxa Plancka pre demografický výskum (MPIDR) v nemeckom Rostocku, ktorú vedie Diego Alburez-Gutierrez, nedávno zverejnila dokument s názvom „Projekcie ľudského príbuzenstva pre všetky krajiny“. Pomocou údajov zo správy OSN World Population Prospects 2022 (najnovší dostupný rok) vedci dokázali urobiť pravdepodobnostné predpovede toho, ako budú vyzerať rodiny budúcnosti. Rodiny sa podľa ich výsledkov budú zmenšovať a starí rodičia v nich budú mať inú funkciu.
Rodiny sa budú meniť
Rodinné siete sa podľa výsledkov budú zmenšovať. V tomto prípade však hovoria o pokrvných príbuzenských vzťahoch a nie manželstvách, svokrovcoch či adoptovaných deťoch. Ľudia budú mať v priemere menej žijúcich príbuzných. „V každom veku vidíme, že keď sa presunieme do budúcnosti, rodiny sa budú zmenšovať,“ povedal Alburez-Gutierrez pre HuffPost.
Napríklad, u 65-ročnej ženy v roku 1965 by sa dalo očakávať, že bude mať 41 žijúcich príbuzných, zatiaľ čo 65-ročná žena žijúca v roku 2095 bude mať len 25. Dôvodom tejto zmeny je oneskorené otehotnenie a klesajúca plodnosť. Ďalším trendom, ktorý formuje demografiu, vedci zistili, že rodiny sa stávajú viac vertikálne. To znamená, že ľudia budú mať menej súrodencov či bratrancov, no na druhej strane budú poznať svojich starých rodičov i prastarých rodičov.
Jedným zistením, ktoré Alburez-Gutierrez považoval za zarážajúce, je, že „pravdepodobnosť, že novonarodené dieťa bude mať žijúceho starého rodiča, povedzme v krajinách globálneho severu, bude v najbližších rokoch 100 %.
Okrem toho „v Európe bude čoraz bežnejšie pre dieťa mať až šesť žijúcich prastarých rodičov, keď sa narodia.“
Nahlásiť chybu v článku