Roky nemohla otehotnieť, keď sa to nakoniec podarilo, zostala sklamaná: Materstvo označila za nočnú moru

Nikoleta Kottešová

Foto: pexels

Žena otehotnela, keď mala 44 rokov. Portál Tyla uverejnil článok o žene, ktorá materstvo prirovnala k „nočnej more“, keď priznala, že po pôrode cítila „odpor“ a „hrôzu.“

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako mnoho žien na celom svete, aj Alice Mann dlho snívala o tom, že raz bude matkou, a to natoľko, že sa rozhodla zmraziť vajíčka, keď mala 36 rokov, po tom, čo sa nedávno dostala z vážneho vzťahu. Keď mala 40 rokov, rozhodla sa použiť darcovské spermie, aby sa pokúsila otehotnieť sama, ale onedlho sa s niekým zoznámila a páru sa podarilo otehotnieť prirodzene, no následne prešli potratom. Keď sa ich úsilie ukázalo ako neúspešné, pár sa rozhodol použiť darcu a Alice otehotnela vo veku 44 rokov.

Foto: pexels

V článku napísanom pre Daily Mail si Alice spomenula, že zažila „pomerne jednoduchý pôrod“, ale priznala, že „necítila taký príval lásky“, keď jej syna priložili na hruď. „Neverila som, že po tak dlhom čase tu bol – bol náš, my sme boli rodičia,“ vysvetlila. I keď žasla nad zázrakom, po niekoľkých týždňoch priznala, že necítila „úžas“, ale skôr „rezignáciu, odpor, hrôzu a strašnú biedu“. Alice na svoje úsilie otehotnieť minula približne 100 000 libier, no rozplakala sa, keď si uvedomila, že neexistuje „ani jedna časť“ materstva, ktorú by si užívala.

Cítila pocit viny

Matka bola zdrvená a cítila pocit viny za to, ako sa cítila, najmä vzhľadom na to, že vedela, ako veľmi chcú byť niektoré ženy matkami. Pri pohľade späť Alice verí, že dokáže „racionalizovať tieto ranné pocity“ vďaka nedostatku spánku, hormónov a zotavovania sa z cisárskeho rezu. Priznáva, že „nikdy nemohla predvídať, ako úplne mizerne sa bude cítiť v ranom štádiu materstva.“ Jej partner, otec jej syna, sa cítil rovnako ako ona a dvojica sa často striedala, aby toho druhého upokojila. Alice si spomína, ako smútila za „pomerne bezstarostnou“ existenciou, ktorú mala pred pôrodom.

Foto: unsplash

Nie je v tom sama

Alice sa neskôr dozvedela, že v tom nie je sama, a podobné pocity zažívajú aj ostatné matky. Uznávaná psychologička a špecialistka na rodičovstvo Catherine Hallissey vysvetlila: „Je ťažké hovoriť o tom, aká bežná je táto reakcia šok z materstva, pretože je také tabu pripustiť, že veci nie sú také, aké sme si mysleli že budú.

Hoci Alica „ešte nie je v stave používať superlatívy na opis materstva“, povedala, že veci sa začali zlepšovať a jej syn sa „začal stávať skôr zdrojom radosti než utrpenia.“ „Život, ktorý máme dnes, je iný ako ten, ktorého sme sa vzdali. Nie je horší, ako som si myslela, že to bude, keď som bola na tom najhoršie. Nie je lepší, ako by ste chceli. Je len iný,“ vysvetlila Alice.