Zastrašovanie žien, ktoré chcú ísť na potrat, bude trestným činom. Veľký krok ďalšej európskej krajiny

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Španielsko bude považovať obťažovanie alebo zastrašovanie žien, ktoré idú na potrat, za trestný čin. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál Guardian. Aktivistom proti potratom, ktorí sa snažia extrémne presvedčiť ženy, aby neprerušovali svoje tehotenstvo, hrozí až rok za mrežami. Opatrenia by mali vstúpiť do platnosti v najbližších dňoch.

Obťažovanie bude trestným činom

Každý, kto sa pokúsi zabrániť žene vo výkone jej práva na dobrovoľné prerušenie tehotenstva prostredníctvom obťažujúcich, urážlivých, zastrašujúcich alebo výhražných činov bude čeliť trestu odňatia slobody na tri až 12 mesiacov alebo verejnoprospešné práce.

Ženy sa cítia ohrozené

Tento zákaz sa vzťahuje aj na obťažovanie či zastrašovanie zdravotníckych pracovníkov pracujúcich na potratových klinikách. Španielsko dekriminalizovalo interupcie v roku 1985, a to v prípadoch znásilnenia alebo poškodenia plodu, či v prípade, kedy pôrod predstavuje vážne fyzické alebo psychické riziko pre matku. Tento zákon bol v roku 2010 rozšírený o to, aby bolo žene umožnené umelé prerušenie tehotenstva v prvých 14-tich týždňoch.

Väčšina lekárov takéto zákroky odmieta a pri návšteve súkromných kliník ženy často čelia konfrontácii od aktivistov. Podľa štúdie z roku 2018 až 89 % žien, ktoré navštívili potratovú kliniku uviedlo, že sa cítili obťažované a až 66 % sa cítilo po zákroku ohrozených.