Vieme, ktoré je najsmutnejšie slovenské meno. Chlapci s týmto menom sú predurčení k nešťastnému životu

Dana Kleinová

Foto: Ilustračné / Pexels

Slovenský kalendár skrýva množstvo mien s rozličnými významami. Niektoré sú pozitívne, iné zas sľubujú krásu či šťastie, no jedno meno v kalendári vyniká tým, že jeho nositeľov vraj čaká život v smútku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál najmama.sk, výber mena pre dieťatko je jednou z najdôležitejších úloh rodičov. Niektorí majú meno vybraté roky, iní sa ho snažia doladiť k priezvisku či k menu súrodenca. Dôležité však je, že netreba zabúdať na zdrobneniny, a tiež význam mena, aby sa dieťaťu v budúcnosti nik nevysmieval. Jedno meno v kalendári má však naozaj nešťastný význam.

Foto: Pexels

Narodený pre smútok

Meno Tristan, ktoré sa používa aj na Slovensku a nájdete ho v niektorých kalendároch, sa považuje za najsmutnejšie na svete. Tristan oslavuje meniny 28. novembra a jeho význam je „nešťastný“ a „narodený pre smútok“.

Toto meno sa preslávilo najmä vďaka starovekej legende o Tristanovi a Izolde, ktorá rozpráva príbeh tragickej, nenaplnenej lásky medzi rytierom a írskou princeznou. Nie je prekvapivé, že sa spája najmä s negatívnymi konotáciami a roky sa dokonca nesprávne verilo, že pochádza z latinského slova „tristis“, čo znamená „smutný, pochmúrny, nešťastný“.

V skutočnosti má však meno pochádzať z keltského mena Drustan, čo znamená „rozruch, zmätok, nepokoj, rozrušenie“. Vplyvom  francúzskeho „triste“ („smutný“)  sa však toto meno transformovala do podoby, akú poznáme dnes – Tristan.

Nie všetci sa však nechali týmito neprajnými vyhliadkami na základe mena ovplyvniť. Napríklad, moderátorka Diana Hágerová má synčeka s týmto menom a jeho staršia sestra má zas meno Izabela, čiže je vidieť, že sa tak trochu inšpirovala aj touto nešťastnou legendou o rytierovi.

Najnovšie články