Animovaný špeciál z roku 1965 bol jednoznačnou voľbou pre 32 percent respondentov, ktorí majú neskrývanú obľubu pre postavy v komikse Peanuts, vrátane Charlieho Browna a jeho psa Snoopyho.
Animovaný vianočný špeciál z roku 1964 Rudolph the Red Nosed Reindeer sa umiestnil na štvrtom mieste s 29 percentami hlasov.
Ďalším na rade bol Elf, ktorý tento mesiac oslávil 20. výročie. Vianočná komédia z roku 2003 s Willom Ferrellom ako Buddym, človekom, ktorého adoptovali a vychovali Santovi elfovia na Severnom póle, získala 26 percent hlasov.
Čo je za tým?
Pamela Rutledge, riaditeľka nezávislého výskumného centra mediálnej psychológie, vysvetlila, že tieto filmy sa stali klasikou sviatkov, pretože „nám umožňujú preniknúť do našich emócií“. Dodala, že či už pri nich plačeme, smejeme sa, alebo jednoducho zo seba dávame dávku empatie, spája sa to s našou túžbou po čare Vianoc a spoločne nás dostávajú do sviatočnej nálady.
„Filmy o Vianociach využívajú tradíciu… vyvolávajú nostalgiu po „starých dobrých časoch“, keď sa veci zdali jednoduchšie, láskavejšie a pomalšie,“ vysvetlila Pamela. Vianočné filmy máme podľa nej zafixované v sebe ako každoročné rituály, rovnako ako vianočné koledy, ktoré hrajú v nákupných centrách.
U nás sú favoriti jasní
Jednou z najpopulárnejších rozprávok v našich končinách je jednoznačne Mrázik, ruská rozprávka z roku 1964. Následne v našich televíziách nesmú chýbať klasiky ako Tri oriešky pre Popolušku či Perinbaba. Na ktoré rozprávky sa počas týchto sviatkov tešíte vy?
Nahlásiť chybu v článku