„V minulosti bolo obliekanie veľkým problémom, najmä ak ste boli bohatí,“ vysvetlil Scott Liebenberg, generálny riaditeľ spoločnosti Tapered Menswear a pokračoval: „Dámy mali často slúžky, ktoré im pomáhali pri obliekaní, takže mať gombíky na ľavej strane uľahčilo pomoc pravákom.“
Na druhej strane, muži sa väčšinou obliekali sami, povedal Liebenberg, a vďaka gombíkom na pravej strane to bolo vo všeobecnosti jednoduchšie.
Hicks s touto teóriou súhlasí: „Vznešené ženy nosili ťažké textílie a róby mohli mať až šesť vrstiev, takže do viacvrstvového odevu spodničiek, korzetov a iných spodných šiat im pomáhali sluhovia,“ vysvetlila dizajnérka a dodala: „Gombíky boli preto prišité v opačnom smere, ako bolo štandardné pre mužské oblečenie, pretože komorná sa postavila pred svoju zverenkyňu a rýchlo ju obliekla alebo vyzliekla.“
Zjednodušene povedané, vlastniť oblečenie s gombíkmi, aspoň keď boli prvýkrát vynájdené, bolo znakom bohatstva. Najmä u žien toto bohatstvo predstavovalo aj možnosť najať si sluhov, ktorí im každé ráno pomohli pri obliekaní. A hoci to dnes už neplatí, umiestnenie gombíkov sa zachovalo.
Prečo je to tak aj dnes
„V 19. storočí boli gombíky začlenené viac do každodenného ženského oblečenia kvôli pokroku v technológii šitia,“ vysvetlila Hicks a dodala: „Rozdiel v umiestnení medzi pánskym a dámskym oblečením je v podstate pozostatkom z 13. storočia, ktorý nebol nikdy opravený. Dizajnéri vytvárajú nový vzhľad založený na starých vzoroch.“
Nahlásiť chybu v článku