Každá krajina má svoje pravidlá, keď ide o výber krstného mena. Niekde môžete svoje dieťa pomenovať akýmkoľvek slovom, ktoré v danom jazyku máte, inde sú tieto zásady oveľa prísnejšie. Ako je to však na Slovensku?
Ako píše GOOD HOUSEKEEPING, každá krajina má svoj bizarný prípad, keď sa rodičia pokúsili pomenovať svoje dieťa tak zvláštne, až im to musel zakázať samotný štát. Napríklad vo Francúzsku sa jedni rodičia pokúsili pomenovať svoje dieťa Nutella. Bolo im to však zakázané, keďže by dieťa bolo podľa sudcu neskôr šikanované, a tak ho nakoniec pomenovali len Ella. Vo Švédsku sa zas pokúsili pomenovať dieťa Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 s tým, že sa to podľa rodičov vyslovovalo Albin. Samozrejme, aj tento pokus bol neúspešný.
Zvláštne pomenovanie detí však nie je len zahraničný fenomén, no, našťastie, Slováci nesiahajú až po takýchto exotických menách.
Aké zákony platia na Slovensku?
V prípade slovenskej legislatívy je vyberanie mien pre bábätko usmernené niekoľkými zásadami. Zákon NRSR o mene a priezvisku ustanovuje, že každé dieťa musí mať meno a toto meno určujú rodičia spoločnou dohodou. Ak by sa náhodou nedohodli, zasahuje súd.
Dieťa môže mať aj viac krstných mien, najviac však 3. Všetky tieto mená však musia spĺňať rovnaké požiadavky. Prvé (alebo jediné) z týchto mien nesmie byť rovnaké s menom súrodenca, dievčatko nesmie dostať chlapčenské meno a naopak, a vybrané meno nesmie byť hanlivé, neosobné, alebo byť v domáckej podobe mena. V poslednom prípade to však už nie je také prísne, keďže podľa štatistík Ministerstva vnútra sa narodili deti s menami ako Katka, Vierka či Barborka.
Bizarné mená, ktoré vás prekvapia
Podľa informácií Nového času, Slováci sa v minulosti často inšpirovali pri výbere mien sledovaním televízie. V roku 2011 nás napríklad zaplavila vlna detí menom Onur či Šeherezáda a ešte predtým to boli mená ako Rosalinda, Esmeralda, Juan, či dokonca Vinnetou.
Neskôr prišla móda, kedy rodičia začali hľadať inšpiráciu v zahraničí. Ministerstvo vnútra v roku 2014 zverejnilo zoznam nezvyčajných mien, ktoré deti v tomto roku dostali. Tento zoznam obsahuje stovky mien, a tak nie div, že sa rozhodli vložiť ich do jedného dokumentu a poukázať tak na bizarnosť niektorých ľudí, keď ide o pomenovanie detí.
Tradičné mená inak
Niekedy sa rodičia rozhodli, že síce chcú tradičné meno, no nezamýšľajú ho písať tak, ako to obvykle býva. Namiesto Alexandra tak vznikla Aleksandra, namiesto Karin Carin, namiesto Dária vzniklo Dariya či Darija, namiesto Dávid Dawid, či namiesto Jakub zvolili Yakup.
V prípade zahraničných mien navyše dochádza k výnimke a dieťa môže byť pomenované nezávisle na jeho pohlaví. Napríklad dievčatko dostalo meno Damien (anglickú verziu mena Damián) a chlapček zas dostal meno Veronika, keďže hoci je na Slovensku toto meno obľúbené, nepochádza priamo od nás.
Potom sú tu tiež rodičia, ktorí sa rozhodli využiť možnosť dať dieťaťu až tri mená a zvolili rôzne kombinácie. Jedno dievčatko napríklad dostalo meno Olivia Emilly Lucia. Chlapčeka zas pomenovali Alessandro Juan Gabriel.
Nahlásiť chybu v článku