Za svoje hrdinské skutky chválu nepotrebuje. Herec Ryan Gosling sa posledné desaťročie snaží zastaviť genocídu v Afrike

Zuzana Fulopova

Určite nikomu z vás nemusíme predstavovať herca Ryana Goslinga, hlavného hrdinu z romantického filmu La la Land, či Bláznivá hlúpa láska. Okrem týchto filmov ho nájdete aj v akčnejších žánroch ako napríklad Drive a Ostrí chlapci. Gosling v nich síce nehrá rytiera v žiarivej zbroji, ale všetky jeho postavy sa skutočne približujú k hrdinovi, akým naozaj aj je.

Článok pokračuje pod videom ↓

Možno práve jeden z dôvodov, prečo sa vie Gosling zosobniť s hranými postavami, je práve to, že aj v reálnom živote sa zaujíma o pomoc ľuďom v núdzi. Tento 38-ročný herec sa angažuje v charitatívnych akciách už dlhé roky. Počas svojej kariéry spolupracoval s neziskovými organizáciami ako PETA, Invisible Children, ONE Campaing, Milosť pre zvieratá a pod.

Od roku 2007 spolupracoval na projekte Enought, ktorého misiou je ukončiť genocídu a zločiny proti ľudskosti v Afrike. Spolu s riaditeľom tohto projektu Johnom Prendergastom herec dlhodobo spolupracuje, a to hlavne čo sa týka iniciatívy a kampaní. Práve v rámci týchto kampaní precestovali Afriku, napríklad v roku 2008 navštívil Ugandu, či východné Kongo v roku 2010, kde sa stretli s obhajcami ľudských práv a tými, ktorí prežili pretrvávajúce násilné konflikty.

Po príchode do Ameriky predostrel tieto problémy Kongresu Spojených štátov amerických a Organizácii Spojených národov, čím zvýšil povedomie o tejto problematike. To sa mu taktiež podarilo filmovým dokumentom s názvom Raise Hope for Congo, kde vyspovedali pozostalých a zobrazili reálne scény dopadu konfliktu v Kongu.

Tak isto v článku pre Huffington Post vyzvali verejnosť, aby prestali požívať prírodné zdroje, ktoré sa ťažia v tejto oblasti, a sú príčinou vojny. Konflikt v Kongu totiž vznikol práve vďaka mocenskému boju o územie, kde sa ťažia vzácne minerály, ktoré sú potrebné k napájaniu mobilov a notebookov.

Okrem tohto konfliktu Gosling poukazuje na fenomén detských vojakov, kde sú deti unášané z domovov a cvičené na boj. „Je to strašné, je to ako rozprávka bratov Grimmovcov, nemôžem tomu veriť,“ vyjadril sa Gosling. Aj práve kvôli týmto deťom vidí herec význam vo zvýšení povedomia a v povzbudzovaní ľudí k činom.

To, že máme dočinenia s hrdinom s dobrým srdcom a charakterom svedčí aj fakt, že herec zachránil ženu pred idúcim autom. Stalo sa to v roku 2012 v New Yorku, kedy Laura Penny chcela prejsť na druhú stranu ulice, pričom si nevšimla idúci taxík. Našťastie bol v tom čase v jej blízkosti herec, ktorý pohotovo ženu zadržal a v hodine dvanástej ju zachránil.

Okrem toho Gosling spravil nezištne reklamu kaviarni Grinder Coffee v Toronte, počas filmového festivalu. Majiteľka tejto kaviarne už v roku 2017 spravila online kampaň, v ktorej vyzývala herca Idrisa Elbu k návšteve jej kaviarne. Bohužiaľ táto kampaň bola neúspešná a herec neprišiel. V tomto roku sa kampaň týkala práve Ryana Goslinga a ako sa ukázalo, herec nesklamal a prišiel si vychutnať šálku kávy. Musíme uznať, Ryan si charakter!

View this post on Instagram

Ryan Gosling ❤️❤️

A post shared by Cinema & Séries (@cineetv) on

Pozri aj: AKTUÁLNE: Vo veku 91 rokov zomrel obľúbený český herec

Zuzu, unilad.co.uk

Najnovšie články