Zabudnite na Plitvické jazerá. Týchto 8 čarovných miest v Chorvátsku vám vyrazí dych

Lucia Mužlová

Chorvátsko, Slovákmi často familiárne nazývané aj „slovenské more“, je jednou z najobľúbenejších destinácií našich dovoleniek. Mnohí však netúžia celú dovolenku preležať na pláži a radi by videli z tejto krajiny čo najviac. Ktoré miesta sa na Jadrane oplatí navštíviť? Prvé vás napadnú, podobne ako tisícky ďalších, Plitvické jazerá. A čo ďalej? Skúste tieto miesta. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Skradinski Buk

Skradinské vodopády patria medzi najkrajšie miesta celého Chorvátska. Najdlhšia a najvodnatejšia vodopádová kaskáda na rieke Krka leží v národnom parku pomenovanom práve po tejto rieke. Systém vodopádov, ktorý sa skladá zo 17 stupňov, má v celkovej dĺžke až 800 metrov, pričom v najširšom bode dosahuje ich šírka až 140 metrov. Táto lokalita nie je považovaná len za jedno z najkrajších miest Chorvátska, ale radí sa i medzi najkrajšie vodopády v celej Európe.
Krka River
Skradinski Buk, Krka Waterfalls in Croatia

Rovinj

Ak prechádzka po meste, potom nech je to mesto Rovinj. Rovinj je prístav na západe polostrova Istria, kde žije asi 15-tisíc obyvateľov. Davom turistov sa síce nevyhnete, no scenéria, ktorú Rovinj a jeho okolie ponúkne, vám to dozaista vynahradí. Rovinj je často považovaný za „chorvátske Benátky“, keďže je v jeho zachovalom historickom centre badateľný rys stredovekých a renesančných prvkov talianskej architektúry.
Rovinj
Rovinj

Mljet

Národný park Mljet pokrýva rovnomenný ostrov v južnej časti Jadranského mora, kde panuje príjemné stredomorské podnebie. A prečo by ste tento národný park vlastne mali navštíviť? Patrí totiž medzi najzelenejšie oblasti celého Chorvátska, keďže je zalesnený až zo 72%. Do národného parku patrí aj slané Veľké a Malé jazero, v ktorých je voda ešte o pár stupňov teplejšia ako už príjemne teplé more.
Mljet NP

Hrad Trakošćan

Jeden zaujímavý tip máme aj pre milovníkov historických pamiatok. Je ním hrad Trakošćan, ktorý sa týči nad okolitou krajinou z vrcholku kopca v severnom Chorvátsku. Architektúra stavby sa síce nápadne podobá na tie najkrajšie hrady a zámky z rozprávok, no pri návšteve zistíte, že Trakošćan by už potreboval i nejakú tu rekonštrukciu. Napriek tomu patrí tento hrad medzi najkrajšie v celom Chorvátsku, a ak budete mať cestu okolo, určite by ste ho nemali obísť.
Trakošćan, Croatia
Welcome...

Severné Velebity

Ak by ste si chceli na dovolenke v Chorvátsku užiť aj trochu turistiky, potom je národný park Severné Velebity výbornou voľbou. Velebity sa nachádzajú v severnej časti Chorvátska a sú najvyšším a najdlhším pohorím v systéme Dinárskych vrchov, ktoré pokrývajú veľkú časť Balkánskeho polostrova. V Severných Velebitoch nájdete i oblasť nazývanú Rožanski kukovi, ktorá Chorvátsko preslávila v turistickej komunite po celom svete. Ide o časť pohoria, kde sa veľmi nahusto nachádza cez 50 viac ako 1600 metrov vysokých skalných vrcholov všakovakých tvarov, ktoré ukazujú pravú divočinu chorvátskych hôr.
Rožanski kukovi
Velebit dawn

Slunjčické vodopády

Ďalšou alternatívou k svetovo známym vodopádom na Plitvických jazerách sú Slunjčické vodopády. Tie sa nachádzajú neďaleko hraníc s Bosnou a Hercegovinou, asi 50 kilometrov južne od mesta Karlovač. Slunjčické vodopády vznikli na dravom prúde riečky Slunjčica, krátko pred tým, ako sa vleje do známej Korany (vytvára Plitvické jazerá). Okrem vodopádov tu môžete obdivovať i historickú mlynársku osadu, kde ešte aj dnes nájdete 22 pôvodných vodných mlynov.
Rastoke, Slunj

Living among the waterfalls in Rastoke, Croatia

Slané jazero Mir

Na juhovýchodnej časti ostrova Dugi otok môžete nájsť Park prírody Telašćica. Jedným z unikátov, ktoré tento park ponúka, je práve jazero Mir, v ktorom je voda slanšia ako v mori. Jazero je plnené morskou vodou cez množstvo podzemných mikro puklín. V lete môže teplota vody prekonať aj 33 stupňov Celzia. Okrem tohto unikátneho jazera ponúka toho tento park omnoho viac.  Z vonkajšej strany zálivu Telaščica sa z mora dvíha najvyšší útes Jadranského mora. Dosahuje výšku až 161 metrov a najhlbšia časť mora pod ním dosahuje hĺbku až 85 metrov. Častými návštevníkmi tohto parku sú aj delfíny, možno aj kvôli jednej z najkrajších pláži Saharun v Jadrane, ktorým sa Dugi otok môže pochváliť.
Croatia 14

Željava

Ak patríte medzi nadšencov opustených miest, potom je tento bod určený práve pre vás. Željava je totiž najväčšie podzemné opustené letisko v celej Európe a jedna z najfascinujúcejších opustených lokalít sveta. Opustenú leteckú základňu a podzemné letisko nájdete na hranici medzi Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou pod vrchom Plješevica. I napriek tomu, že pred rokmi bol nevšedný objekt zničený armádou, naďalej patrí k najväčším podzemným letiskám a základniam v celej Európe. Viac o Željave sa dozviete v našom staršom článku.
20170424-0245
08

Pozri aj: Odborníci zostavili rebríček tých najinteligentnejších plemien psov. Na ktorom mieste sa umiestnil váš miláčik?

zdroj: babskeveci.sk (Lukáš)

Najnovšie články