Zelený čaj nemá len silný osviežujúci účinok na organizmus, ale pomáha aj pri chudnutí a výrazne zlepšuje náladu. Mnohé štúdie potvrdili prospešnosť tohto nápoja pri jeho pravidelnom pití. Napriek tomu ale existujú isté výnimky, pri ktorých by nám skôr pitie zeleného čaju mohlo skôr uškodiť.
Pozitívne účinky zeleného čaju
Pravidelným pitím zeleného čaju si zlepšujete imunitný systém a predchádzate vzniku demencii. Okrem toho je zelený čaj tiež účinný v boji proti alergiám, prispieva k prevencii kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a artritídy. Športovci si ho pochvaľujú za jeho priaznivý vplyv na regeneráciu svalov po športovom výkone. Navyše zelený čaj pomáha pri chudnutí a po schudnutí napomáha udržiavať stabilnú hmotnosť.
Napriek pozitívnym vlastnostiam zeleného čaju, by sme však nemali piť viac ako 3 šálky denne. Zelený čaj vo veľkom množstve môže hromadiť ťažké kovy, ako hliník a olovo a taktiež môže poškodiť vstrebávanie živín. Navyše obsahuje kofeín, a preto by sme ho nemali piť vo veľkom množstve v niektorých obdobiach života.
V tehotenstve nie viac ako 2 šálky denne
V tehotenstve by mohol zelený čaj spôsobiť zlé vstrebávanie kyseliny listovej, ktorá zabraňuje defektom plodu. Z tohto dôvodu sa tehotným a dojčiacim ženám, ako aj tým z nás, ktoré sa chystajú otehnotnieť, odporúča piť maximálne dve šálky denne.
Pri nedostatku železa
Pitie zeleného čaju tesne po jedle môže v niektorých prípadoch narušiť normálu absorpciu železa z potravín. Môžu za to látky zvané taniny, ktoré zelený čaj obsahuje. Preto ľudia, ktorí trpia chudokrvnosťou, by nemali zapiť zelený čaj spolu s potravinami obsahujúce tieto látky, ale vypiť ho aspoň hodinu po jedle.
Pri zdravotných problémoch
Ako už bolo spomenuté, zelený čaj môže obsahovať kovy a obsahuje kofeín, preto ak trpíme zdravotnými problémami ako anémia, zlyhanie obličiek, ochorenie srdca, osteoporóza, zvýšená úzkosť a podráždenie, či ochorenie pečene, určite sa poradte so svojím lekárom o možnosti pitia tohto čaju. Pri gastroenterologických problémoch môžete pociťovať pri pití zeleného čaju nevoľnosť, preto sa neodporúča piť na lačný žalúdok.
Pri užívaní niektorých liekov
Niektoré látky obsiahnuté v zelenom čaji môžu znížiť účinnosť liekov, preto ak pravidelne pijete zelený čaj, poradte sa so svojím lekárom o kontraindikáciách. Ide hlavne o antikoncepčné tabletky, niektoré antibiotiká alebo lieky, ktoré obsahujú kofeín, stimulanty, warfarín či nadolol.
Ak trpíte nespavosťou
Ak trpíte nespavosťou nie je dôvod vylúčiť tento nápoj z vášho jedálnička. Zelený čaj obsahuje síce kofeín, ale v oveľa menšom množstve ako káva, preto 3 šálky denne vám nenarušia spánkový režim. Poslednú šálku by ste však mali piť najneskôr 8 hodín pred spaním.
Deti a mládež
Ak je vaše dieťa zdravé, zaradenie zeleného čaju do detského jedálnička môže byť pre neho prospešné. Okrem toho, že sa mu posilní imunita, pri obezite prispieva k strate hmotnosti. Kedže však zelený čaj obsahuje kofeín, deti by nemali piť viac ako 2 šálky denne. Navyše ak vaše dieťa trpí hyper-aktivitou, úzkosťou alebo nespavosťou, potom je tento nápoj pre neho nevhodný.
Starší ľudia
Štúdie potvrdili, že ľudia starší ako 65 rokov, ktorí pravidelne pili 3 šálky zeleného čaju denne, boli fyzicky aktívnejší. Samozrejme išlo o starších ľudí bez zdravotných problémov.
Pijete aj vy pravidelne zelený čaj? Dajte nám vedieť v komentároch.
adme.ru
Nahlásiť chybu v článku