Tieto úžasné triky by mala poznať každá žena. Tip číslo 8 mi dokonca zachránil drahé čižmy!

Banana

Niektoré ženy si potrpia na kabelky, iné sa viac potešia pekným náramkom a mnohé nedajú dopustiť na kvalitnú obuv. Či už ste „nákupná maniačka“ alebo nie, istote chcete, aby vám obuv vydržala čo najdlhšie. S obľúbenými lodičkami sa len ťažko lúči, no nosením obuv často ničíme. Niekedy nám naše obľúbené tenisky z umelých materiálov spôsobujú ťažkosti najmä počas horúceho letného počasia. Potenie nôh v topánkach nie je príjemná záležitosť. Na všetko však existuje jednoduchý trik a vďaka nasledujúcemu zoznamu ich môžete využiť hneď niekoľko.

Nevyhadzujte svoje obľúbené topánky kvôli fľaku alebo odrenine na špičke. Vždy sa to ešte dá zachrániť. Nasledujúce tipy vám prezradia ako na to.

Odlakovač nielen na nechty

Tenisky s bielou podrážkou sú častou obuvou najmä v telocvični. Určite sa vám alebo vašim deťom stalo, že na bielej gume ostali čierne šmuhy. Na tie často voda a mydlo neplatí, preto využite klasický odlakovač na nechty, naneste ho na tampón a šmuha je preč! Vyčistíte tak aj zažltnuté podrážky.

Noviny v topánkach?

Najmä v zime, keď využívame podstatne hrubšiu obuv, môže jej materiál skrz na skrz navlhnúť od snehu alebo dažďa. Premočené topánky niekedy nestihnú schnúť tak rýchlo, ako by mali a neskôr nepríjemne zapáchajú. Vezmite preto novinový papier a vysajte ním všetku prebytočnú vlhkosť z vnútra topánky zakaždým, keď premočené topánky prinesiete domov jednoducho tak, že ich do rána necháte v topánkach.

Vložky na nohy

Aj keď to môže znieť trošku divne, vnútro vašej topánky predsa nikto nevidí. Ak máte problém s nadmerným potením nôh alebo sa vaše nohy potia v topánkach z umelého materiálu a šmýka sa vám noha, vložte do vnútra hygienické ženské vložky. Postačia vám ultra tenké. Vložky perfektne vysajú všetok pot a vy si udržíte nohu v suchu. Navyše, ak využijete tie s vôňou, topánky nebudú mať nepríjemný pach.

Skvelý ocot

Je pravdou, že väčšinou sa ako leštidlo využíva box na topánky. Ak však nemáte žiaden poruke a chcete mať svoje kožené topánky krásne lesklé, použite obyčajný kuchynský ocot. Navyše topánku zbaví nečistoty i baktérií.

Navyše si zmesou octu a vody v pomere 1:1 môžete vyčistiť topánky od soli. Stačí namočiť handričku do roztoku a jemne vyšúchať topánky.

Nepokrčte si vysoké čižmy

Pokiaľ ide o starostlivosť o obuv, musíme dbať nielen na čistotu ale aj na ich skladovanie. Najmä vysoké čižmy sa zvyknú ošúchať a popraskať, pokiaľ ich dlhá časť len tak visí. Preto by ste ich mali niečím vystlať. Vhodné sú aj ľahučké penové valce určené na hru vo vode.

Každá obuv môže byť vodeodolná

Textilná obuv je obľúbená v lete, pretože noha v nej môže dýchať. Čo ale v prípade, že nás prekvapí dážď? Vaše obľúbené „plátenky“ nemusia byť premočené a dokonca ani len špinavé! Vezmite obyčajnú bielu sviečku, poriadne ňou natrite topánku a potom ju fénom zahrejte tak, aby sa vosk roztopil, vsiakol do textilu a stal sa tak neviditeľným. Príklad nájdete v tomto videu.

Protišmyková podrážka

takprosto.cc

V zime končia viaceré pošmyknutia na ľade pádom, po niektorých si odnesiete peknú modrinu a v horšom prípade aj zlomeninu. Ak sa vám vaše obľúbené topánky veľmi kĺžu, stačí ich podrážku najprv veľmi dôkladne vyčistiť a na suchú plochu podrážky následne nalepiť obyčajný sádrový obväz. Táto lacná lekárska pomôcka je veľmi užitočná.

Ovsená múka

Semišové topánky sú síce krásne na pohľad, no vidno na nich takmer každú špinku. O to horšie, ak na nich máme mastnejší fľak, pretože sa pomerne náročne čistia. Nasypte trošku ovsenej múky na zašpinené miesto, jemne ju votrite do povrchu topánky a nechajte pôsobiť asi 30 minút. Potom múku otrepte a dočistite textilnou handričkou.

Krásne špičky

Sú špičky na vašich lodičkách alebo balerínkach už ošúchané alebo zašpinené tak, že ich neviete vyčistiť? Alebo sa vám zdá, že tieto topánky už nejako vyšli z módy a bolo by dobré ich trošku oživiť? Zastriekajte im špičky sprejom v akejkoľvek farbe. Špičku zalepte papierovou páskou tak, aby ste nechali voľný priestor len na mieste, kde budete sprejovať farbu. Následne trošku počkajte a pásku odstráňte.

Ak máte šikovné ručičky, môžete vymeniť sprej za lepidlo na textil a glitre. Čo tak vytvoriť si takýto pár topánok?

Nepríjemný pach

Najmä tenisky určené na šport si veľmi jednoducho „získajú“ nepríjemný zápach. Vezmite voňavý stromček určený do auta a vložte ho pod podstielku v topánke. Skvelý tip, čo poviete?

Šmýka sa vám noha?

takprosto.cc

V lodičke sa zvykne veľmi často šmýkať noha a takéto nosenie je veľmi nepríjemné a niekedy až nebezpečné. Aby vám chodidlo vo vnútri topánky nelietalo, vložte do nej textilnú vložku. Tú nemusíte kupovať v obchode, stačí vystrihnúť kus látky v tvare vnútra topánky.

Pozri aj: Takto nás klamú výrobcovia mäsových produktov: Ak ste uvarili párky a stalo sa s nimi toto, už by ste ich nemali nikdy kupovať a konzumovať

zdroj: Jana, takprosto.cc