Zverejnili nový portrét kráľa Karola a kritici sa do neho hneď pustili. Neuveríte, čo im prekáža

TASR

Foto: profimedia

V Británii zverejnili nový oficiálny portrét kráľa Karola III., ktorý bude čoskoro umiestnený vo verejných budovách po celej krajine. TASR správu prevzala v utorok z agentúry DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na portréte je 75-ročný britský panovník vyobrazený v uniforme kráľovského námorníctva. Jeho autorom je fotograf Hugo Burnand, ktorý kráľa Karola a kráľovnú manželku Kamilu fotil aj pri korunovácii v máji 2023, ako i predtým pri príležitosti ich svadby v roku 2005.

Foto: TASR/AP

Umiestnia ho do inštitúcií

Britské verejné inštitúcie, ako sú napríklad školy, súdy či policajné oddelenia, môžu požiadať o dodanie zarámovaného portrétu panovníka. Doposiaľ v mnohých verejných budovách v Spojenom kráľovstve visel portrét Karolovej matky, zosnulej kráľovnej Alžbety II. Výmena portrétov bude podľa odhadov stáť približne osem miliónov libier (zhruba 9,3 milióna eur).

Kritika tohto kroku

Odporcovia britskej monarchie tento krok kritizujú. V časoch, keď majú napríklad školy a nemocnice problémy, je každá libra vynaložená na „tento nezmysel“ priveľa, vyhlásil ešte vlani Graham Smith, šéf prorepublikánskeho lobistického združenia s názvom Republic. „Vláda prišla o rozum, keď verí, že ľudia chcú, aby sa utrácali peniaze na portréty Karola,“ dodal.

Najnovšie články