Zvolili ju takmer jednohlasne. Francúzsko má prvú transrodovú starostku

TASR

Reprofoto Twitter (euronews)

Vo Francúzsku sa po prvý raz stala starostkou transrodová žena. Marie Cauová (55) zvíťazila v komunálnych voľbách v obci Tilloy-lez-Marchiennes na severovýchode krajiny. Voličov presvedčila svojím programom ekologickej udržateľnosti a budovania miestnej ekonomiky. Informovala o tom v pondelok stanica BBC.

Nová starostka však vyhlásila, že „nie je aktivistkou“ a chce sa sústrediť na lokálnu politiku. „Ľudia ma nezvolili preto, že som alebo nie som transgenderová osoba; oni volili program. A to je na tom zaujímavé – keď sa veci stanú normálnymi, nikto vás nevyčleňuje,“ uviedla Cauová.

Francúzska ministerka pre rodovú rovnosť Marlene Schiappová vyjadrila Cauovej podporu. „Vnímanie transrodových osôb a boj proti transfóbii takisto závisí od plnenia politických a verejných povinností. Gratulujem Vám, Marie Cauová!“ napísala ministerka na sociálnej sieti Twitter.

V obci Tilloy-lez-Marchiennes neďaleko belgických hraníc žije necelých 600 obyvateľov. Voľby do miestnych zastupiteľstiev sa uskutočnili v marci a obyvatelia si v nich vybrali všetkých členov obecnej rady vrátane Cauovej. Tí si v sobotu takmer jednomyseľne zvolili spomedzi seba Cauovú za novú starostku.

Podľa spoluzakladateľky francúzskej Národnej transrodovej asociácie Stéphanie Nicotovej tieto voľby ukázali, že „naši občania sú čoraz progresívnejší“ a volia „hodnotu jednotlivcov bez ohľadu na ich rodovú identitu“.

Najnovšie články