Zvyknete spávať pri svetle či zapnutej televízii? Vedci pre vás majú varovanie, ktoré vás donúti okamžite prestať

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Podľa najnovších informácií sa zdá, že akékoľvek svetlo, ktorému ste vystavený počas spánku, je spojené s vyšším rizikom výskytu cukrovky, obezity a vysokého tlaku u starších mužov a žien.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál CNN, uviedli to vedci z výskumného centra spánku v Chicagu pri Northwestern University. Vedúca výskumu Phyllis Zee tvrdí, že každý z nás by mal minimalizovať množstvo svetla, ktoré je v našom okolí počas spánku. Asi vás neprekvapí, že škodlivá je aj zapnutá televízia, a to aj v prípade, že vypnete zvuk. Už len to, že ju máte zapnutú, spôsobuj zvýšený tep, ale aj cukor v krvi.

Foto: unsplash

Zvyšuje riziko srdcového ochorenia

To zvyšuje riziko pre srdcové ochorenia vo vyššom veku u žien a mužov, dokonca sa spája aj s predčasnou smrťou. Vysoký cukor pritom môže viesť aj k cukrovke. Tlmené svetlo narušuje spánok ľudí, a to aj napriek tomu, že majú zatvorené oči. Aj málo svetla narušuje fázy spánku, počas ktorých sa bunky najviac obnovujú.

Foto: pixabay

Týka sa to hlavne seniorov

Ako uvádza portál Academic, ďalšia štúdia upozorňuje na to, že seniori, ktorí už mali vyššie riziko cukrovky a srdcových ochorení majú ešte vyššie riziko, pokiaľ spávajú pri svetle. V štúdii v porovnaní medzi ľuďmi, ktorí spali v úplnej tme a v miestnosti s tlmeným svetlom, sa potvrdilo, že ľudia, ktorí mali v izbe viac svetla, mali vyššiu pravdepodobnosť obezity, cukrovky, ale aj vysokého krvného tlaku.

Ľudia ktorí spia pri svetle zároveň chodia spať neskôr. Odborníci tiež majú niekoľko rád, ako spánok zlepšiť. Ich prvým tipom je nemať posteľ priamo pri okne, tiež zaťahovanie závesov a roliet. Samozrejmosťou je počítač a mobil odložiť zo spálne a určite sa vyhnúť televízii v spálni.

Najnovšie články