Chrípkové obdobie je opäť tu a ľudia nevedia, či majú zaľahnúť do postele, alebo utekať na čakačku k lekárovi. Nuž a tí, čo to majú najhoršie, musia aj napriek chorobe ísť do práce. Či už sa liečite doma, alebo musíte chodiť do práce, prinášame vám niekoľko vynikajúcich tipov na horúce nápoje, ktoré majú zázračné účinky pri chrípke a prechladnutí.
Znížiť únavu, bolesti hrdla či dokonca bolesti hlavy hraničiace s migrénou pomáhajú najlepšie liečivé horúce nápoje. Ak navyše viete, ako a z čoho si takýto nápoj pripraviť, vedzte, že nad chorobou ste už teraz zvíťazili. Stačí vydržať deň či dva a opäť budete stáť pevne na svojich nohách.
Horúci sirup z rakytníka
Pomáha predovšetkým pri liečbe zápalových ochorení horných dýchacích ciest. Zmiešajte napríklad pomarančový džús (pretože obsahuje veľa vitamínu C) s rakytníkovým sirupom a nechajte zovrieť ohni. Vypite ešte horúce.
Šípkový odvar
Šípky sú, podobne ako rakytník a citrón, najbohatšou zásobárňou vitamínu C. Majú močopudné účinky a sú mimoriadne dobré aj na cholesterol. Na prechladnutie účinkujú najlepšie – podobne ako maliny – v sušenej forme. Večer si zalejte 3 lyžice šípok pol litrom vriacej vody a nechajte ich cez noc lúhovať v termoske. Do rána budete mať silný odvar, ktorý pri chrípke a prechladnutí pite aspoň 4-krát za deň, najlepšie tak pol hodinu pred jedlom. Dochutiť ich, samozrejme, môžete medom.
Čaj z malinových listov a kvetov
Malinové listy a kvety majú úžasne silné protizápalové účinky, výrazne znižujú horúčku a potenie. Malinové kvety dajú čaju nezameniteľnú vôňu a chuť a postavia vás na nohy. Najúčinnejšie odvary sú zo sušených malinových listov, preto nezabudnite počas sezóny malín vždy natrhať aj niečo na studené zimné večery, dobre ich vysušte a uskladnite v uzavretej sklenej nádobe.
Varený kompót zo sušeného ovocia
Odvar zo sušených plodov ovocia má upokojujúce účinky pri prechladnutí a navyše je veľmi chutný. Chorému dodáva energiu a rýchlo postaví na nohy. Najlepšie je zmiešať rôzne druhy ovocia. 100 g ľubovoľného sušeného ovocia (slivky, jablká, marhule, hrušky, hrozienka, …) narežte na menšie kúsky a dajte ich variť do pol litra vody asi na 30 minút. Pridajte 1,5 polievkovej lyžice cukru, prípadne medu. Ak chcete pridať do kompótu aj hrozienka, tie pridávajte až 5 minút pred dovarením. Odvar môžete dochutiť citrónom, dodá mu krásnu oranžovo zlatistú farbu.
Zázvorový čaj
Klasický zázvorový čaj postaví na nohy aj pacienta s horúčkou. Jeho príprava je jednoduchá a nenáročná. Postrúhajte zázvor podľa chuti, zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať. Pre intenzívnejší účinok zázvor z vody vôbec nevyberajte. Dochutiť ho môžete škoricou, ktorá je silne protizápalová, a citrónom a medom. Ak máte samotného zázvorového čaju plné zuby, dochuťte si ho lístkami čerstvej mäty. Tá prospieva najmä vykašliavaniu.
Varené víno
Varené víno je všeliek, ale len pre tých pacientov, ktorí neberú žiadnu medikamentóznu liečbu. Ak ste teda pacient samoliečiteľ, pripravte si varené víno, ktoré uvarte s klinčekmi, pridajte pol lyžičky muškátového orieška, pol lyžičky škorice, lyžičku zázvoru a 2-3 lyžice cukru. Pre lepšiu chuť môžete po odstavení z ohňa pridať umyté kolieska pomaranča, alebo nakrájajte dužinu z citrusov rovno do vína. Podávajte a pite horúce.
Harmančekovo lipový čaj
Harmanček má takisto veľmi silné protizápalové účinky a v kombinácii s limetkou a medom je vynikajúcim liekom na dusivý aj vlhký kašeľ. Ak máte doma nasušené bylinky, ešte lepšie. Zalejte jednu lyžičku sušeného harmančeka a jednu lyžičku lipových kvietkov vriacou vodou a varte asi 20 minút. Odvar bude takto dostatočne silný a účinný. Ochutiť ho môžete medom a pite ho aspoň trikrát za denň.
Brusnicová polievka
Brusnice sú močopudné, zmierňujú horúčku a zápal v tele. Zalejte za hrsť čerstvých, mrazených alebo sušených brusníc pol litrom vriacej vody, pridajte polievkovú lyžicu medu alebo cukru a nechajte prevrieť aspoň na dve minúty. Účinný nápoj je prirpavený.
Klasika s medom a citrónom
Čaj s medom a citrónom má svoju históriu a je asi najpoužívanejším tekutým liečivom spolu so zázvorovým čajom. Najúčinnejší je, keď ho robíte z čierneho alebo slabého zeleného čaju, pridáte lyžičku medu (má protizápalové účinky, zabíja baktérie, obsahuje mnoho minerálov a stopových prvkov a vitamínov) a poriadnu dávku citrónovej šťavy. Je dôležité, aby ste citrónovú šťavu nevytlačili do vriaceho čaju, pretože tá zlikviduje väčšinu potrebného vitamínu C.
Máte aj vy špeciálne domáce odvary, ktoré vám pomáhajú pri liečbe chrípky a prechladnutia? Dajte nám o nich vedieť v komentároch.
Pozri tiež: Domáce theraflu: Naučte sa tento recept a nemíňajte desiatky eur na instantné nápoje proti chrípke
zdroj: babskeveci.sk (Monika), justcoolidea.ru
Nahlásiť chybu v článku