Šalát je zelená listová zelenina, ktorá sa zvyčajne konzumuje v surovom stave, ako súčasť šalátov, hamburgerov, sendvičov, alebo dokonca sa varí v s rôznymi jedlami v čínskej kuchyni. Všetky druhy šalátu ako čínsky, rímsky či červený šalát sú dobrým zdrojom vitamínu K a chlorofylu.
V skutočnosti je známe, že paleta ľadového šalátu je vynikajúcim zdrojom cholínu, zatiaľ čo rímsky šalát je bohatý na mangán, chróm, vitamíny A, B2, B1, C a kyseliny listovej. Obsah kalórií v šaláte je veľmi nízky vzhľadom k jeho vysokému obsahu vody. Inak povedané je hydrantom nášho tela. Napriek tomu, že vieme, že by sme mali piť veľa vody, mnoho ľudí jej má stále nedostatok.
Dehydratácia škodí najmä našej pleti. Dehydrovaná pleť môže byť drsnejšia a citlivejšia. Koža sa nám môže začať odlupovať alebo dokonca praskať. Pridaním hlávkového šalátu do vášho jedálnička je skvelý spôsob, ako poslať vašej pokožke tekutiny, ktorá túži vyzerať čo najlepšie.
Prínosy pre zdravie
Jeden zo zdravotných výhod šalátu je, že pomáha v prevencii rôznych ochorení a podporuje celkovo dobré zdravie. Je bohatý na rôzne fytoestrogénov živiny. Šalát je tiež známy vynikajúcim zdrojom beta – karoténu, vitamín A a flavonoidy, ktoré pomáhajú pri ochrane tela z ústnej dutiny, ako aj rakoviny pľúc.
Šalát je tiež dobrým zdrojom vitamínu K, ktorý pomáha pri zvýšení kostnej hmoty. Používa sa tiež pri liečbe Alzheimerovej choroby, pri ktorej sa minimalizuje poškodenie neurónov v mozgu pacienta. V skutočnosti sú čerstvé listy šalátu tiež diétne odporúčané pre konzumáciu tehotným ženám, pretože majú tendenciu pomáhať v prevencii rozvoja vady neurálnej trubice na dieťa.
Nežiaduce účinky šalátu
Typicky šalát nemá žiadne vedľajšie účinky, s výnimkou divokého šalátu. Pri jeho konzumácii ste ospalí a určite nie je vhodný pre tehotné ženy.
Tip
Jedným z vhodných tipov je umyť šalát a vložiť ho do plastového vrecka, odstrániť prebytočnú vodu a až potom ho vložiť do chladničky. Nezabudnite odstrániť, čo najviac vzduchu z vrecka pre zachovanie čerstvosti.
Nahlásiť chybu v článku