Tiež ste boli sklamaní, keď ste zistili, že mrkva vám nezabezpečí zlepšenie zraku, ani sa vďaka nej nenaučíte pískať? Je načase mýty a mylné informácie o zdraví vyvrátiť, aby sa tomuto sklamaniu vyhli ďalšie generácie. Nasledujúce fakty sú tie najbežnejšie omyly, ktorým ľudia veria.
Mlieko je prospešné pre naše telo
Toto je jeden z najrozšírenejších faktov vôbec. Mnoho ľudí považuje mlieko za akýsi zázrak a veria, že aby sme načerpali dostatok vápnika a vitamínu D, potrebujeme vypiť tri poháre denne. Výskumy však nepreukázali žiaden významný súvis medzi pitím mlieka a silnejšími kosťami. Isté výskumy dokonca tvrdia, že mlieko môže byť príčinou vyššej úmrtnosti, avšak tento jav ešte nie je potvrdený.
Organické jedlo je výživnejšie a je úplne zbavené pesticídov
Organické jedlo nie je zbavené pesticídov a vôbec nemusí byť pre vás prospešnejšie než iné. Farmári, ktorí pestujú organické jedlo, majú povolené používať prírodné pesticídy. A tie majú v niektorých prípadoch ešte horší dopad na prírodu než tie syntetické. Či už je pesticíd syntetický alebo nie, na jedle sa ho nachádza tak malé množstvo, že neohrozuje naše zdravie. Navyše stravovanie sa výlučne organickou stravou, nemá podľa výskumov žiadne benefity pre naše zdravie, ktoré by nemalo aj neorganické jedlo.
Ak spadne jedlo na zem a zdvihnete ho do piatich sekúnd, ešte je bezpečné ho jesť
Poznáte ten pocit, keď sa na nejaké jedlo naozaj tešíte a ono vám spadne na zem? Ale veď ak ho zdvihnete do piatich sekúnd nič mu nebude… Nie je to pravda. Baktérie môžu kontaminovať jedlo v priebehu milisekúnd. Šťavnaté jedlo priťahuje síce baktérie rýchlejšie než suché jedlo, avšak nič nie je celkom v bezpečí. Závisí to od toho, aký čistý je povrch, na ktorý jedlo spadlo. Či zjete jedlo, ktoré spadlo, alebo nie, je celkom na vás. Ak však spadlo na chodník, po ktorom kráčajú všetci Košičania či Bratislavčania, jednoznačne to neodporúčame.
Chemický tryptofán v morčacom mäse spôsobuje ospalosť
Po výdatnom obede si každý rád oddýchne. A morčacie mäso skutočne obsahuje tryptofán, čo je aminokyselina, ktorá sa nachádza v mozgu a pomáha nám relaxovať. Avšak tryptofán obsahuje mnoho jedál. Napríklad syr cheddar. Vedci si myslia, že k ospalosti prispieva skôr alkohol a množstvo jedla, nie samotný tryptofán v morčacom mäse.
Jedenie čokolády spôsobuje akné
Toto tiež nie je pravda. Našťastie. Vedci uskutočnili výskum, počas ktorého kŕmili participantov čokoládovými tyčinkami, ktoré obsahovali desaťnásobné množstvo čokolády, než tie, ktoré si bežne kupujeme. Po mesiaci nebol žiadny rozdiel v množstve vyrážok. Čokoláda na akné nemá žiaden vplyv.
Jedno jablko denne vás udrží zdravých
Jablká sú bohaté na vitamín C a vlákninu a obe tieto zložky sú podstatné pre dlhodobé zdravie, ale len tie nepostačia. A ak sa nejaký vírus či baktéria dostanú do vášho organizmu, jablko vám s tým nijak nepomôže. Aj keď jesť jablká je zdravé, nutné sú aj iné opatrenia, napríklad očkovanie proti chrípke.
Prírodný cukor ako napríklad med, je pre nás lepší než rafinovaný cukor
Cereálna tyčinka osladená medom namiesto fruktózového sirupu nie je zdravšia. Cukor v prírodných produktoch, v ovocí a cukríkoch je rovnaký. Mnoho ľudí uprednostňuje med, lebo si myslia, že je zdravší, pravda je však taká, že má rovnaké účinky ako fruktózový sirup. Rozdiel je v tom, že cukrík obsahuje vyššiu dávku cukru na jednu dávku, tým pádom aj viac kalórií.
Káva brzdí rast
Väčšina výskumov nenašla žiaden súvis medzi prijímaním kofeínu a rastom kostí u detí. Čo sa dospelých týka, zistilo sa, že nadmerná konzumácia môže ovplyvniť absorpciu vápnika, avšak dopad je taký zanedbateľný, že všetku škodu, ktorú napácha šálka kávy, dokáže upraviť už jedna lyžica mlieka.
Jedenie zmrzliny zhorší nachladenie
Ak ležíte doma nachladení v posteli, pokojne si môžete urobiť radosť zmrzlinou. Mnoho ľudí verí, že mliečne výrobky zvyšujú tvorbu hlienu, čo však nie je pravda. Práve naopak. Mrazený mliečny výrobok môže zmierniť bolesť hrdla a dodať potrebný prísun kalórií, ak nemáte chuť jesť nič iné.
Cukor je návykový ako heroín
Dr. Robert Lustig vo svojej knihe z roku 2009 tvrdí, že cukor stimuluje v mozgu centrum odmeny rovnako, ako tabak, alkohol, kokaín či heroín, a preto musí byť rovnako návykový ako tieto látky. Problémom je, že vedci nevidia, ako vyzerá závislosť v mozgu, preto nie je možné určiť, či istá oblasť mozgu zasvieti, ak budete konzumovať cukor. Preto je zatiaľ bezpredmetné, aby sme sa báli, že ak budeme jesť cukor, dopadneme ako ľudia závislí na heroíne.
Cukor a čokoláda sú afrodiziaká
V 19. storočí, predtým, než sa rozšírilo, že cukor spôsobuje diabetes a hyperaktivitu, sa verilo, že cukor vzbudzuje sexuálnu túžbu u žien, detí a u chudobných. Nič také však nie je vedecky dokázané. Ani čokoláda ani cukor nespôsobujú sexuálnu túžbu.
Cukor spôsobuje hyperaktivitu u detí
Nejeden výskum sa snažil nájsť spojenie medzi cukrom a hyperaktivitou, avšak nepodarilo sa to. Mýtus sa začal šíriť pravdepodobne v roku 1974, keď Dr. William Crook napísal list Americkej Akadémii Pediatrov, ktorá ho zverejnila. Práve v tom liste sa vyjadril, že za posledné tri roky zaznamenal súvis medzi cukrom a hyperaktivitou. Avšak tento list nie je podložený žiadny vedeckým výskumom.
Krv zmení farbu na modrú, ak nemá dostatok kyslíka
Naša krv nikdy nie je modrá. Pokiaľ v nej nie je kyslík, mení sa na tmavo červenú. Vyzerá modro preto, lebo ju vidíme cez niekoľko vrstiev tkaniva, ktoré pôsobia ako farebný filter.
Ľudia majú len päť zmyslov
Zrak, chuť, čuch, sluch a hmat sú len začiatok. Nezabúdajte na polohovo-rovnovážny orgán, pociťovanie teploty, času a propriocepciu, ktorá nám pomáha počas chôdze nevrážať do všetkého okolo nás, a nocicepciu, teda vnímanie bolesti.
Panenská blana je vrstva tkaniva, ktorá blokuje vchod do pošvy
Omyl. Panenská blana je tenká membrána, ktorá blokuje vchod len čiastočne. Pokiaľ sa s ňou žena vôbec narodila, pretože nie je výnimka narodiť sa bez nej. A ak ste si doteraz mysleli, že narušiť ju môže len pohlavný styk, taktiež to nie je pravda. Môže sa tak stať napríklad aj počas športu.
Jedenie veľkého množstva mrkvy zaručí skvelé nočné videnie
Mrkva obsahuje veľa vitamínu A, ktorý je zdravý pre naše oči. Ak však zjete kilo tejto zeleniny, nezabezpečí vám to žiadne supervidenie. Tento mýtus sa začal šíriť vďaka propagande počas druhej svetovej vojny. Vláda chcela utajiť existenciu radarov, ktoré umožňovali pilotom bombardovať mestá počas noci.
Tehotenstvo spôsobuje hlúpnutie
Bohužiaľ, aj takýmto mýtom ľudia veria. Ide však len o skreslenie výsledkov štúdií, keďže niektoré ukazujú mierny pokles pamäťových schopností, iné však neukazujú žiaden súvis. Existujú dokonca dôkazy, že tehotné ženy sú viac organizované a múdrejšie.
Nechty a vlasy rastú aj po smrti
Ak raz niekto zomrie, vlasy ani nechty nemôžu ďalej rásť. Zdanie, že vlasy a nechty narástli spôsobuje vysušenie a scvrknutie pokožky.
Nemôžu nám narásť nové mozgové bunky
Nerodíme sa s konečným počtom mozgových buniek. Je dokázané, že mozog produkuje nové bunky minimálne v niektorých oblastiach aj v priebehu dospelosti v procese zvanom neurogenéza.
Trvá sedem rokov stráviť žuvačku, ak ju prehltnete
Napriek tomu, že žuvačky väčšinou nie sú stráviteľné, nezostanú vo vašom tele. Rovnako ako všetko iné nejedlé, čo prehltnete, prejde tráviacim traktom a vyjde opačnou stranou. Žuvačka môže spôsobiť problémy vtedy, ak je prehltnutá spolu s inými nestráviteľnými vecami. Zaznamenaný je prípad dievčatka, ktoré trpelo ťažkosťami po prehltnutí žuvačky preto, lebo v nej boli štyri mince.
Mikrovlnka môže privodiť rakovinu a poškodiť kardiostimulátor
Radiácia v mikrovlnke nespôsobuje rakovinu. Iba zohrieva jedlo. Len niekoľko typov žiarenia spôsobuje rakovinu, no tento nie. Napríklad slnečné žiarenie môže spôsobiť rakovinu, ak to však nepreženiete, zásobí vás vitamínom D. Mikrovlnka taktiež nemôže poškodiť kardiostimulátor. Avšak napríklad detektor kovov, silný magnet či dokonca mobil, ho môžu poškodiť.
Drogy vám „prederavia“ mozog
Drogy jednoznačne nie sú dobré. Mnoho z nich dokáže zmeniť štruktúru mozgu a poškodiť ho, žiadna však neurobí z vášho mozgu deravý švajčiarsky syr.
Po jedle musíte aspoň hodinu počkať, kým si pôjdete zaplávať, inak dostanete kŕče a utopíte sa
Veľa ľudí si myslí, že ak trávite jedlo, krv zo svalov sa nahrnie do žalúdka a svaly sú náchylnejšie na kŕče. Žiadny výskum však túto teóriu nepodporuje. Dokonca nie je ani zaevidovaný prípad, že by sa niekto utopil kvôli kŕčom z plného žalúdka. Kŕče počas plávania sa vyskytnúť môžu, avšak nesúvisia s jedlom.
Ak budete brať vitamíny, budete zdraví
Znie to skvele, vziať si jednu tabletku denne, ktorá zabezpečí telu všetko, čo potrebuje. Škoda, že to tak nefunguje. Desaťročia výskumu vitamínov neukázali žiadny prínos jedenia tabletiek. V niektorých prípadoch dokonca vzniklo podozrenie, že branie tabletových vitamínov môže spôsobovať rakovinu.
Všetci by sme mali vypiť osem pohárov vody denne
Pitný režim je dôležitý, myšlienka presne ôsmych pohárov je však zvláštna. U zdravých ľudí sa nepreukázal žiaden súvis medzi príjmom tekutín a ochoreniami obličiek, srdca, či kvality pleti. Dobrým pravidlom je piť vodu vtedy, keď ste smädní. Nie je nutné počítať poháre.
Perlivá voda hydratuje menej, než neperlivá
Len preto, že sú vo vode bublinky a je osviežujúca, neznamená to, že škodí. V jednom z výskumov cyklisti bicyklovali dovtedy, kým nevypotili štyri percentá telesnej hmotnosti. Potom im dali napiť. Raz dostali perlivú, potom neperlivú vodu, potom sladenú neperlivú a na záver sladenú perlivú. Výsledok? Perlivosť nemá nič spoločné s hydratáciou.
Jogurt napraví vaše tráviace ťažkosti
Kvôli obsahu probiotík sa jogurty často propagujú ako lieky na trávenie a zoštíhľovače. Prepojenie vyzerá byť logické. Avšak ešte nie je zistené, ako fungujú milióny baktérií v našom tele, nie to ešte po zjedení jogurtu. Netvrdíme, že jogurt nie je zdravý, ale jeho účinky sú propagované prehnane.
90 percent telesného tepla strácame cez hlavu
Teplo sa dostáva preč cez akúkoľvek časť tela, ktorá je odhalená a väčšinou je to práve hlava. Keď ideme v zime von, väčšinou sme dobre oblečení. Ak nemáte čiapku, teplo sa stráca cez hlavu, ak by ste však vyšli von v krátkych nohaviciach, strácalo by sa cez nohy.
Opicu po prepitej noci vyliečite ďalším pitím
Hovorí sa, že „klin sa klinom vybíja“. Aj to je však mýtus. Ďalší alkohol vás na nohy nepostaví. Akurát predlžuje opicu. To isté platí aj pre kávu. Rovnako ako alkohol, aj káva je diuretikum, dehydruje telo a predlžuje utrpenie.
Pitie alkoholu zabíja mozgové bunky
Prehnané pitie môže zničiť spojenia medzi mozgovými bunkami, nemôže však neuróny zničiť. Pravdou však je, že deti trpiace fetálnym alkoholovým syndrómom majú od narodenia menej mozgových buniek.
Ak sa pred večierkom najete, neopijete sa
Jedlo síce absorbuje alkohol, ale nezabráni mu vniknúť do krvného obehu. Po výdatnom jedle však tento dej prebieha pomalšie, čiže to môže pomôcť vyhnúť sa nepríjemnému ránu. Ak sa najete po pití, to už veľmi nepomôže.
Hnedý cukor je zdravší než biely
Hnedé zafarbenie cukru spôsobené melasou nezaručuje, že je zdravší. Hnedý cukor síce obsahuje vitamíny draslík a horčík, avšak nie je to dostatok na to, aby sa to dalo považovať za zdravšie stravovanie. Na naše telo pôsobia oba rovnako.
Pozeranie TV zblízka kazí zrak
Pravdou je, že pozeranie televízie skôr unaví oči, a to spôsobí bolesť hlavy, nepokazí však zrak.
Očkovanie spôsobuje autizmus
Tento mýtus rozšíril v roku 1998 istý vedec, ktorý skúmal 12 detí a na základe toho uverejnil článok v časopise The Lancet. Ukázalo sa, že klamal. Odvtedy prebehlo množstvo výskumov s miliónmi detí a nie je preukázaný žiaden vzťah medzi očkovaním a autizmom. Mnoho osobností však fáme uverilo a trend neočkovať deti sa šíri. Rodičia však zrejme nemyslia na to, že takýmto spôsobom sa vracajú choroby, ako napríklad osýpky.
Cukor spôsobuje diabetes
Jedenie cukru vám cukrovku nespôsobí. Cukrovka je komplexná choroba a nie je možné určiť cukor ako príčinu. Napriek tomu sladené nápoje a obezita môžu zvýšiť riziko.
Pukanie kĺbov spôsobí artritídu
Našťastie, ani toto nie je pravda. Zvuk síce môže znepríjemňovať život vášmu okoliu, avšak ani u dlhoročných „pukačov“ nie je dokázané zvýšené riziko vzniku artritídy.
Džús pomôže detoxikovať telo po prejedení sa
Naše telo sa prirodzene zbavuje škodlivých látok pomocou pečene, obličiek a tráviaceho traktu a džús tento proces nijak neurýchli. Množstvo džúsov s vysokým obsahom cukru môže dokonca napáchať viac škody. A aj keď niektoré džúsy sú dobré, nezabezpečia vám nič, čo by ste nedokázali získať tuhou stravou.
Všetci ľudia trpiaci Tourettovým syndrómom kričia nadávky
Len malé percento ľudí s týmto ochorením vykrikuje vulgarizmy. Choroba zahŕňa skôr pohybové a zvukové tiky.
Ak je vám zima, prechladnete
Neexistuje dôkaz, že ak vyjdete von s mokrými vlasmi, ochoriete. Jedine, že by ste si spôsobili podchladenie. Existuje však vysvetlenie, prečo sme častejšie chorí v zime. Údajne je to preto, že trávime viac času zavretí vo vnútri a je preto pravdepodobnejšie, že sa od niekoho nakazíme.
Pikoška na záver:
Mnoho ľudí verí tomu, že choroba HIV vznikla tak, že niekto mal pohlavný styk s opicou. HIV sa však neprenáša sexuálnym stykom z opice na človeka. Pravdepodobnejšia verzia je, že sa človek nakazil pri lovení a porcovaní opíc kvôli mäsu, kde došlo ku kontaktu s krvou.
Musíte uznať, že na to, že žijeme v modernej pokročilej dobe, ľudia ešte stále veria často bizarným veciam.
zdroj: babskeveci.sk (Petra Sušaninová) thisisinsider.com
Nahlásiť chybu v článku