Podľa novej štúdie môže umelá inteligencia pomôcť pri prevencii rakoviny prsníka

Dana Kleinová

Foto: Image by stefamerpik on Freepik

Umelá inteligencia by podľa novej štúdie mohla zlepšiť schopnosť predpovedať riziko rakoviny prsníka. Je to tak už ďalší spôsob, akým umelá inteligencia vstupuje do medicínskej oblasti a potenciálne ju pomáha zlepšiť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Štúdia bola uverejnená v odbornom časopise Radiology. Píše sa v nej, že algoritmy umelej inteligencie prekonali štandardný klinický model, ktorý predpovedá riziko rakoviny prsníka. Píše o tom CBS NEWS.

Foto: Image by stefamerpik on Freepik

Zhromažďovanie informácií

Na výpočet rizika rakoviny prsníka u ženy sa zvyčajne používajú rizikové modely, ako je skóre klinického rizika Breast Cancer Surveillance Consortium (BCSC), ktoré využívajú informácie o pacientkach, ktoré samy nahlásili, a tiež informácie ako vek, alebo rodinná anamnéza.

„Modely klinického rizika závisia od zhromažďovania informácií z rôznych zdrojov, ktoré nie sú vždy dostupné alebo zhromaždené,“ uviedol v tlačovej správe vedúci výskumu Dr. Vignesh A. Arasu, vedecký pracovník a praktický rádiológ z Kaiser Permanente v Severnej Kalifornii. Tento problém by mala prekonať práve umelá inteligencia.

Foto: Photo by Angiola Harry on Unsplash

Lepšie predikcie

V retrospektívnej štúdii boli analyzované tisíce mamografov. Skóre rizika rakoviny prsníka počas päťročného obdobia bolo generované piatimi algoritmami AI a následne porovnávané so skóre klinického rizika BCSC.

„Všetkých päť algoritmov AI fungovalo na predpovedanie rizika rakoviny prsníka v najbližších 0 až 5 rokov lepšie ako rizikový model BCSC,“ povedal Arasu. „Tento silný prediktívny výkon počas päťročného obdobia naznačuje, že AI identifikuje vynechané druhy rakoviny, aj vlastnosti prsného tkaniva, ktoré pomáhajú predpovedať budúci vývoj rakoviny.“

Zatiaľ čo niektoré inštitúcie už používajú AI na pomoc pri zisťovaní rakoviny na mamografoch, tieto zistenia naznačujú, že AI môže byť životne dôležitým nástrojom na pomoc s budúcim skóre rizika u pacientok. Najmä, keď mu to zaberie len pár sekúnd.

„AI na predpovedanie rizika rakoviny nám ponúka možnosť individualizovať starostlivosť o každú ženu. Je to nástroj, ktorý by nám mohol pomôcť poskytovať personalizovanú, presnú medicínu na národnej úrovni,“ povedal Arasu.

Najnovšie články