2Zapáchajúce nohy sú záležitosťou, ktorú len ťažko ovplyvniť. Umývanie nôh častokrát nestačí a mnohí ľudia tak trpia hanbou, či jednoducho nemôžu chodiť na návštevy k cudzím ľuďom. Nohy sa v topánkach potia, pot napádajú baktérie, ktoré sa množia a smrdia. Lenže aj tieto baktérie majú Achillovu pätu.
Neznášajú totiž niektoré vône. Esenciálne oleje sú presne tým, čo zápach vo vašich topánkach a na nohách celkom zničí a vy sa nebudete tešiť len z toho, že vám topánky nesmrdia, ale aj zt oho, že vaše nohy budú voňať!
Ostrý pomocník
Topánky môžu zapáchať pod vplyvom potu, ale aj od novoty. Pomerne často sa stretávame s novým kúskom, ktorý je ešte od výroby taký smradľavý, že sa bojíme obuv vyzuť, kým aspoň z časti nevypáchne. Jednoduchý opravný prostriedok, ktorý máte zaručene doma, vám pomôže odstrániť pachy, zaženie hanbu a vyčarí úsmev na tvári.
Sóda bikarbóna
Ako prvý pomocník sa radí sóda bikarbóna, ktorá má zázračnú vlastnosť. Dokáže absorbovať prebytočnú vlhkosť ale aj neutralizovať zápach. Naneste si sódu bikarbónu do vnútra topánok. Môžete ich ňou doslova vysypať a nezabudnite ani na priestor pod vložkami. Nechajte sódu cez noc pôsobiť a ráno choďte pokojne do práce.
Detský púder
Detský púder má podobné vlastnosti ako sóda bikarbóna a rovnako sa aj používa. Nasypte ho večer do topánok, nechajte ich na balkóne a ráno púder vyprášte. Veľmi dobre to funguje aj pri vysokých opätkoch. Dámy, ktoré takéto topánky nosia vedia, ako radi sa v nich nohy šmýkajú dole a to najmä v lete. Ak si chcete obuť podpätky, nezabudnite na púder. Okrem toho, že nohy ani topánky nebudú smrdieť, ani vaša noha nebude ako na ľade.
Kôra z citrusov
V tejto fáze prechádzame k esenciálnym olejom, ktorých je kôra z citrusov doslova plná. Ak niekedy stlačíte celý citrón, všimnete si, že na dlaniach vám ostal olejovitý povlak. Pomaranč, grep, či citrón alebo limetka, ktorúkoľvek kôru z nich si vezmete a vložíte ju na noc do topánky, do rána bude po zápachu.
Oleje z levandule a šalvie
Levanduľa a šalvia sa so zápachom vyrovnajú v rekordnom čase! Pozabíjajú baktérie v priebehu niekoľkých minút a zároveň vnútro topánky vydezinfikujú. Ak nechcete topánky zamastiť olejčekom, stačí ak do nich na noc poukladáte lístky z týchto byliniek. Aby bol efekt silnejší, pred tým ich trochu postláčajte, aby sa z nich uvoľnilo čo najviac esencií.
Olej z čajovníka
Pre niekoho smradľavý, pre iného voňavý. Čajovníkový olej je trochu kontroverzný produkt, no o to účinnejší. Ak nakvapkáte do topánky len niekoľko kvapiek, alebo do nich vložíte servítku pokvapkanú týmto olejom, za niekoľko minút nebude po zápachu ani stopy. Vstrebáva zápach, neutralizuje a dezinfikuje. To je vecička!
Uhlie
Ak sa vám zdá uhlie ako trik pritiahnutý za vlas, nezatracujte ho. Uhlie je vysoko absorpčné, pôsobí proti zápachu a nadmernej vlhkosti. Ak niekoľko peliet uhlia potriete ešte tampónom namočeným v octe, okamžite pocítite zmenu.
K základným pravidlám ako sa starať o topánky patrí napríklad umývanie tak zvonku ako zvnútra, sušenie na slnku a dezinfekcia. Ak vám doteraz nohy nezapáchali, možno by ste mali popremýšľať, či za tým nemôže byť pleseň. Chytiť ju je jednoduchšie ako si myslíte. Stačí ,že sa prejdete po kúpalisku, alebo namočíte do bazéna. Čo vy na to? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku