Nemusíte byť tínedžer a ani nemusíte mať vyslovené kožné problémy. Biely, hnisavý, boľavý a nepekný pupák sa občas vyhodí každému a nie je tajomstvom, že sa ho každý aj snaží zamaskovať. Takéto defekty na tvári sú pomerne nepríjemné, a tak je priam otázkou sebaúcty snažiť sa ho čo najviac zakryť.
Nič nevravíme. Pritrafí sa hocikomu a často nejde zamaskovať. Jednoducho musíme len s trápením prečkať, kedy sa zahojí, zmizne chrasta a na jeho mieste ostane už len zdravá koža. No to je práve to, čo nerobíme a namiesto toho sa snažíme ho všelijakými možnými spôsobmi zničiť. Dnes vám povieme, čo je mýtus a čo naozaj pomáha!
Jedlom ovplyvním jeho silu
Existuje jedna staršia štúdia, ktorá tvrdí, že medzi stravou a akné neexistuje žiadna súvislosť. Moderná veda však dokazuje priamy opak. Ak sa vám na tvári vyhodili nepríjemné vyrážky, rozhodne obmedzte cukor a jedlá s vysokým glykemickým indexom ako chlieb, sóda, čokoláda a pivo. Nezaškodí, ak sa budete vyhýbať aj mlieku. Namiesto toho si doprajte celozrnný chlieb, kešu oriešky, karfiol a uhorky, vajíčka, ktoré obsahujú veľa zinku, mäso, hríby a morské plody.
Fajčením k akné
Cigarety spôsobujú akné. Nepochybne, užívanie a vdychovanie tabaku a dymu je zlozvyk, no na samotnú tvorbu akné a vznik hnisavých pupáčikov to nevplýva. Fajčenie zhoršuje regeneráciu pokožky, preto sa pupáky môžu hojiť pomalšie, no nič viac. Ak máte akné a prestanete fajčiť, uvidíte, že koža sa vám zlepší a rýchlejšie sa zahojí. No to, či sa vám akné bude tvoriť častejšie alebo nie, nijako neovplyvníte.
Spôsobuje ho kozmetika
Naozaj neexistuje záruka toho, či ten alebo onen krém spôsobuje akné. Ak trpíte dlhodobým ochorením pokožky, zaobstarajte si kozmetiku špeciálne určenú na akneóznu pleť. V žiadnom prípade však pupáčiky „nezabíjajte“ octom a podobnými overenými receptami, pretože svojej koži iba viac uškodíte. To, či kozmetika na akné vplýva, a či ho spôsobuje, ešte nikto nikdy nedokázal, takže je to len neoverený mýtus. Naopak, správna kozmetika vám môže výrazne pomôcť.
Podporím ho „opaľovákom“
O opaľovacích krémoch kolujú rôzne mýty a jedným z nich je aj ten, že podporujú akné. UV žiarenie stimuluje prácu mazových žliaz, čo spôsobuje vznik nových pupákov. Aj preto by ste sa nemali opaľovať, ak trpíte takouto kožnou nepríjemnosťou. Ak teda trpíte akné, rozhodne si opaľovací krém naniesť môžete.
Spôsobuje ho stres
Nové pupáčiky sú výsledkom prílišného stresu a emočných výkyvov. V prípade, že stres máte dlhodobo, vaše akné sa môže zhoršovať a dôjsť až do štádia, kedy sa doslova rozsype po celej tvári, prípadne chrbte. Vtedy je možné po ňom ranky len ťažko vyliečiť rýchlo. Ak teda máte sklon k akné, rozhodne sa stresu skúste vyhýbať. Aj keď všetci vieme, aké ťažké to niekedy je.
Umývaním tváre zmizne
Akné, podobne ako čierne bodky nazývané uhry, vznikajú zanášaním pórov nadbytkom kožného mazu. Tvár si môžete umývať koľko chcete, no akné tým neznížite a ani mu nezabránite sa šíriť. Časté drhnutie tváre spôsobí len ďalšie a nové vyrážky. Okrem toho si môžete privodiť poriadne podráždenú pokožku. Dbajte na to, aby ste si tvár umývali len ráno a večer. Nepoužívajte špongie, huby, kefy ani iné dráždivé hygienické pomôcky.
Zubná pasta ho vysuší
Tak so zubnou pastou je to zložitejšie. Toto tvrdenie totiž mýtom je, aj nie je. Zubná pasta obsahuje sódu bikarbónu, éterické oleje, peroxid vodíka, mentol a triclosan, ktoré akné rozhodne vysušiť môžu, no na druhej strane ho v rovnakej miere môžu aj rozmnožiť. Na mnohých totiž pôsobia presne naopak a síce, že kožu podráždia a vyhodia sa nové vyrážky. Na lokálnu liečbu pupákov je lepšie používať prípravky na báze benzoylperoxidu.
Pozri aj: Všetci, ktorí trpia cukrovkou, by mali vedieť o tejto jednej veci! Diabetes sa bojí mastného
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku