Obhrýzanie nechtov alebo vykonávanie malej potreby v sprche. 8 nechutných zlozvykov, ktoré sú pre naše zdravie prekvapivo prospešné

Lucia Mužlová

Hovorí sa, že ak chcete, aby sa nejaký váš zvyk naozaj stal železnou košeľou, je potrebné ho udržať aspoň 21 dní. Najnovšia štúdia tvrdí, že je to až 66 dní. Až vtedy sa zo zvyku stane akási automatika. Ako sú však na tom zlozvyky? Sú to naozaj zlozvyky v pravom slova zmysle alebo by sme mali prehodnotiť to, ako sa na ne pozeráme?

Vykonávanie malej potreby v sprche

Foto: pixabay

Či si to už priznáme alebo nie, aspoň raz v živote to urobil každý z nás. Ak sa na tento zvyk pozeráte zhora, možno by ste mali zmeniť názor. Okrem toho, že kyselina močová spolu s čpavkom zabraňujú vzniku plesňových ochorení, vykonávanie malej potreby skutočne šetrí našu matku zem. Šetríte tak vodu za splachovanie a takisto miniete menej toaletného papiera.

Pľuvanie

Foto: pixabay

Mnohí z nás sa nad týmto doslova nechutným zlozvykom pozastavili a to hlavne, ak sme videli niekoho pľuvať na ulici. Pri cvičení nám však pľuvanie môže pomôcť ľahšie dýchať. Pri cvičení dýchame viac ústami, tým pádom sa naša dutina viac vysušuje a produkujeme viac slín. Aj preto je akoby prirodzené sa týchto slín zbavovať. Bude sa nám ľahšie dýchať a zbavíme sa aj nepríjemného hlienu, ktorý sa taktiež tvorí vo väčšom množstve.

Žuvanie žuvačky

Foto: pixabay

V dnešnej dobe je vedecky dokázané, že žuvanie žuvačky pôsobí na organizmus lepšie ako kofeín v káve alebo čaji. Zlepšuje vizuálne vlastnosti, zlepšuje pamäť, znižuje stres a dokonca vyvažuje činnosť hormónov a to tak, že zvyšuje hladinu kortizolu.

Vylučovanie plynov

Foto: pixabay

Je to prirodzené, no aj tak sa za to hanbíme. Človek uvoľňuje plyn v priemere 14-krát denne. Naše tráviace ústrojenstvo produkuje oxid uhličitý a metán a s tým sa nedá nič robiť. Telu táto činnosť pomáha pri uvoľnení, zbavujeme sa tak prebytočných plynov a v opačnom prípade by sme si priviedli akurát tak zdravotné ťažkosti.

Grganie

Foto: pixabay

Neslušné, no zdravé. Pre žalúdok, do ktorého sa dostalo väčšie množstvo ťažšieho jedla je to spôsob, akým sa zbavuje vzduchu. Potláčanie tejto prirodzenej reakcie môže viesť k tomu, že sa žalúdočné kyseliny dostanú až do pažeráka a to vyvoláva bolesť a podráždenie. V prípade, že máte problém v tejto oblasti, vyhľadajte odbornú pomoc, môže ísť o závažné ochorenia.

Obhrýzanie nechtov

Foto: pixabay

Zlozvyk, ktorí majú mnohí ľudia. Vizuálne to nie je najpríjemnejší pohľad, no človek, ktorý si obhrýza nechty tak uvoľňuje stres. Hryzením nechtov alebo kožičky jeme aj baktérie, čo vedie k tomu, že náš imunitný systém sa naštartuje a telo začne produkovať viac bielych krviniek, aby sa bránili. Naše telo taktiež dokáže identifikovať baktérie, ktoré tam už raz boli a dokáže vytvoriť lymfocyty, ktoré ich porazia. Niektoré štúdie tiež hovoria o tom, že malé deti, ktoré si cmúľajú prsty a obhrýzajú si nechty sú odolnejšie voči alergiám.

Vŕtanie sa v nose a pojedanie nečistôt

Foto: pixabay

Na prvý pohľad aj počutie a aj predstavu je toto jeden z najnechutnejších zlozvykov vôbec. Keď sa na to pozrieme z pohľadu vedy, je to ale trochu inak. Pojedanie sopľov totiž naozaj môže viesť k zvýšeniu imunity.

Vynechávanie sprchovania

Foto: pixabay

Sprchujete sa každý deň? Potom je pravdepodobné, že umývate éterické oleje, ktoré sú pre naše telo prospešné. Zabezpečujú hydratáciu a chránia našu pokožku. Aj horúca voda ničí baktérie, ktoré napomáhajú, aby bola pokožka elastická. Pre človeka je prirodzené, ak sa umýva 2-3 krát do týždňa. Samozrejme, ak aktívne športujete, veľa sa potíte, je prirodzené, že sa budete sprchovať častejšie kvôli vlastnému komfortu a aj komfortu druhých.

Pozri aj: Počúvanie Mozarta nás urobí múdrejšími, či používame iba 10% mozgu. Týmto mýtom o mozgu veria milióny ľudí no nie sú vôbec pravdivé

Lucia M., brightside.me

 

Najnovšie články