Mnoho z vás sa určite riadi radami svojich starých mám. Necháte si ale poradiť aj pri výchove svojho dieťaťa? Odborníci tvrdia, že väčšina starých rodičov neaktualizuje nové výchovné trendy a stále chce vychovávať „postarom“. Tu je zopár rád od starých mám, na ktoré však lekári odporúčajú rýchlo zabudnúť.
#1 Dieťa zaviňte do zavinovačky a pomôže to jeho nohám
Tak toto rozhodne známi pediatri zakazujú robiť. Príliš pevné zavinovanie môže totiž spôsobiť narušenie vývoja kĺbov u detí. Pokiaľ ho chcete zavinúť silnejšie, spravte to len vtedy, keď ho chcete utíšiť. Takéto opatrenie sa využíva hlavne pri deťoch s postihnutím alebo neurologickou poruchou. Avšak, ak je vaše dieťa plne zdravé doprajte mu pocit, kedy sa môže slobodne hrať so svojimi nohami a tešiť sa z toho.
#2 Kde je dieťa, tam musí byť teplo!
Toto tiež nepatrí medzi šťastné rady vašich babičiek. Prehriatie vášmu dieťaťu môže uškodiť. Sestričky odporúčajú, aby teplota v izbe kde sa nachádza malé bábätko bola približne 16 až 20 stupňov. Babičky tvrdia, že v chladnejšom prostredí dieťatko môže skôr ochorieť a bude mu zima. V chladnejšom prostredí sa však sliznica nevysuší a tým pádom sa mu aj lepšie dýcha. Dávajte si nato pozor hlavne v týchto teplých dňoch.
#3 Ak chcete dieťa upokojiť, namočte mu cumeľ do niečoho sladkého
Tak s tou radou ste sa už určite stretli a možno ste aj mali pocit, že naozaj funguje. Dostávali ste rady aby ste cumeľ namočili napríklad do medu alebo kondenzovaného mlieka. Avšak pediatri sú naozaj proti takýmto metódam! Všetky tieto produkty sú totiž vysoko alergénne a nikdy neviete, ako môže telo malého dieťatka zareagovať. Med obsahuje tiež vysoké množstvo cukru čo môže deťom, ktorým už rastú zuby spôsobiť kazy.
#4 Dieťa musí mať aj prikrývku a aj vankúš
Mnoho mamičiek pri nákupoch už počas tehotenstva zriadi detskú postieľku a do nej položí perinku a vankúš. Avšak pediatri opäť hovoria, že dieťa by v postieľke nemalo mať nič iné okrem matraca a prikrývky. Žiadne hračky, vankúše a podobne. Toto všetko môže viesť k uduseniu počas spánku. Taktiež v letných mesiacoch by dieťatku bolo zbytočne teplo a v zime naopak stačí teplejšie pyžamo a prikrytie perinkou.
#5 Dieťa by malo spať na brušku
Pre mnohých z vás je táto rada logická. Aj kvôli tomu, že je menšia pravdepodobnosť udusenia sa. Avšak lekári varujú pred touto polohou a hovoria, že je omnoho nebezpečnejšia ako spánok na chrbte. Dôvody sú jednoduché. Po prvé, táto poloha môže spôsobiť obštrukciu dýchacích ciest a teda zamedzenie dýchania. Po druhé, pri spánku na bruchu sa vytvára veľký tlak na žalúdok a membránu, takisto na vnútorné orgány. A po tretie, táto poloha môže viesť k prehriatiu organizmu. Preto je určite lepšie dieťa položiť na chrbátik a hlavičku dať do jednej strany.
#6 Dieťa by malo zaspávať tam, kde je ticho a pokoj
Mnohí dospelí ľudia majú problém zaspať tam, kde je hluk. Či už pri otvorenom okne alebo zapnutej televízii. Novonarodenému dieťaťu však môžu zvuky pomáhať zaspať. Existuje však len jedna podmienka nato, aby dieťa mohlo zaspať aj v hluku. Nesmie sa zvyšovať alebo znižovať hlasitosť. Ak vaše dieťa zaspáva pri zvuku rádia alebo pri vašom hlase, pokojne môžete vyskúšať aj vysávanie alebo umývanie riadu.
#7 Na dojčenie si vytvorte plán
Túto radu odporúča mnoho starých mám, ale rovnako aj pediatrov. No čo sa týka praxe, je to veľmi vyčerpávajúce ako pre matku tak i pre dieťa. Pediatri totiž nevidia nič nesprávne v tom, ak dieťa nakŕmite práve vtedy, keď si samo pýta a nie vtedy, keď mu to stanovíte vy.
#8 Dieťa by čo najskôr malo okrem mlieka dostávať aj príkrmy
Veľa mamičiek počúva túto radu od starších generácií vo svojom okolí. No lekári s ňou vôbec nesúhlasia. Podľa odporúčania lekárov Svetovej zdravotníckej organizácie by nemala byť strava menená skôr, ako dieťa dovŕši 6 mesiacov. Samozrejme platí, že čím dlhšie mamička kojí, tým lepšie, no samozrejme to netreba preháňať a ak je dieťatko už naozaj staršie, od prsníku by si malo pomaly odvykať.
#9 Klasické mlieko je lepšie ako umelé
Existuje naozaj veľmi veľa príbehov z dávnych čias kedy rodičia hrdinsky utekali do susedných dedín po čerstvé kravské alebo kozie mlieko. Avšak tieto časy sú už dávno za nami a lekári varujú, že rozhodne by ste to robiť nemali. Mlieko je totiž nebezpečné hneď z niekoľkých dôvodov. Má veľmi veľa minerálov, s ktorými sa nedokážu vyrovnať obličky novorodenca. V súčasnosti sa v ňom nenachádza dostatok železa, čo by mohlo viesť k anémii. Proteíny, ktoré sa nachádzajú v kravskom mlieku môžu dráždiť črevnú sliznicu. A okrem všetkého môže dieťa práve z takéhoto mlieka rýchlo pribrať. Preto sa neodporúča podávať klasické mlieko deťom, ktoré ešte nedovŕšili 1 rok.
Nie je pochýb o tom, že doba sa za posledných 50 rokov výrazne posunula dopredu. Veľa rád by mali mnohé babičky a staré mamy vyškrtnúť zo života. Môžu priniesť viac škody ako úžitku. Samozrejme, nehovoríme, že staré mamy nie sú zdrojom dobrých informácií a rád. Vedia pomôcť vždy keď to potrebujeme.
Gabriela, adme.ru
Nahlásiť chybu v článku