Mnohí ľudia teraz zdieľajú na sociálnych sieťach veľmi pekné, ale zzároveň aj veľmi smutné a neuveriteľné príbehy z nemocníc, z krízových centier a zážitky s nevyhodným riešením situácie počas pandémie. Mnohí ľudia nevedia, čo majú robiť a ako majú reagovať.
Kedykoľvek sa pozriete na to, čo sa deje v týchto chvíľach na Slovensku, je vám jasné, že niekde občas nastane chyba. Mnohí ľudia sa sťažovali na prístup v nemocniciach, ďalší zase na to, že štát dostatočne nechráni lekárov v prvej línii. Každý má na to iný názor, no pravdou zostáva, že veľakrát sa nedá ustriehnuť všetko a nie je v žiadnej moci, aby bolo všetko v poriadku. Práve stránka Nekŕmte nás odpadom často zdieľa príbehy mnohých ľudí.
Chceme upozorniť, že ide len o status zverejnený na sociálnej sieti Facebook, nie o potvrdené oficiálne tvrdenie. Momentálne je DSS v Pezinku monitorovaný a každodenne sa tu nachádzajú odborníci, ktorí sa snažia celú situáciu vyriešiť a zabezpečiť najmä bezpečnosť klientov aj zamestnancov.
Zdravotná sestra zdieľa svoj zážitok
„Slovensko nezvláda starostlivosť o najzraniteľnejších. Som zdravotná sestra a moja mamina je v onom dnes už neslávnom zariadení v Pezinku. Z celkového počtu 93 klientov je v súčasnosti na nákazu novým koronavírusom pozitívne testovaných 60. Moja mama, našťastie, nie. Prečo sa to stalo? Lebo sa ignorovali príznaky, situácia sa zľahčovala.“
Ľudí vraj testovať nemohli
„Na druhej strane mi však bolo povedané, že starkých testovať pri prepuknutí prvých príznakov krízy nemohli, lebo v tom čase bola podmienka, aby mali cestovateľskú anamnézu. Klienti zariadenia, ale túto podmienku logicky nespĺňali. Pravdu snáď objasní vyšetrovanie polície.“
Neriešia to tak, akoby mali
„Čo ma však rozčuluje a prečo som už zúfalá? Moja 80-ročná mamina bola síce negatívne testovaná, je síce na izbe sama, ale stále, ešte aj dnes zdieľa spoločné sociálne zariadenie s paňou, ktorá bola testovaná na Covid-19 pozitívne a má teploty. Nerozumiem tomu, ako je možné, že takýchto pacientov ešte stále neoddelili a neeliminovali riziká. Príde vám to normálne?“
Test si zaplatil sám
Ďalší príspevok zase zdieľal muž, ktorý sa podelil o príbeh svojho priateľa lekára. „Môj blízky priateľ je lekár v Bratislave. Keďže nerobí na infekčnom, tak o nejakej ochrane FFP3 môže len snívať. Jedna pacientka sa mu nezdala, aj keď nemala horúčku. Neskôr sám pociťoval zvláštny pocit a tak sa rozhodol požiadať o test na Covid 19. Odmietli mu to, že testov je málo a nemá klasické symptómy. Tak sa dal otestovať za vlastné v Medirexe na Mýtnej za 70 eur.“
Mnohí si myslia, že je to bez logiky
„Výsledok je žiaľ pozitívny. Je v dôchodkovom veku a zatiaľ má ostať v domácej karanténe. Aký význam má testovať každý mesiac pendlerov zo susedných dedín, keď nemáme testy pre lekárov v prvej línii? Možno naozaj len niekto chcel dať zarobiť kamošom zo súkromných laboratórii. Ale my tie testy potrebujeme pre lekárov, sestričky, ľudí v domovoch dôchodcov a podobne. A nechcem byť rasistka, ale prečo Rómovia testy dostanú zadarmo a lekár, či pendler si ich musí platiť. To nemá logiku.“
Je však potrebné povedať, že tieto a podobné príspevky je jednoznačne dôležité brať s rezervou. Nejde o to, že by si ľudia vymýšľali, no ich príbehy nie je možné overiť. V každom prípade, je naozaj zaujímavé sledovať, ako sa situácia vyvíja a mnohí ľudia zverejňujú priam neuveriteľné príbehy.
Nahlásiť chybu v článku