Nedostatok financií, voľných pozemkov, času, ale aj časté prírodné katastrofy otvárajú dvere alternatívnemu bývaniu. Takým je aj dom, ktorý vám vytlačia na 3D tlačiarni. Jeho výroba je jednoduchá, šetrí čas, materiál i prácu a stojí zlomok toho, čo ten klasický. Japonská spoločnosť Serendix však posúva 3D tlačené domy na vyššiu úroveň.
Podľa portálu Designboom, spoločnosť Serendix predstavila vlani dizajn „Gule“ (Sphere), alebo inak aj ich prvého 3D tlačeného domu. Už vtedy sľubovali, že ju dokážu postaviť za menej ako jeden deň a stáť bude zhruba 3 milióny jenov (približne 22-tisíc eur). O rok neskôr svoj sľub splnili.
Ochráni aj pred zemetrasením
Dom má rozlohu len niečo okolo 10 štvorcov a tvorí ho 20-tonový železobetónový rám. Znamená to, že naháňať sa v ňom veľmi nebudete, no šikovne obídete japonské stavebné predpisy. Navyše, robustná vystužená konštrukcia spĺňa požiadavky na tepelnú izoláciu a ochráni vás pred zemetrasením či inými prírodnými katastrofami. Práve pre prípad živelnej pohromy využíva „Guľa“ alternatívne zdroje energie.
Celý dizajn „Gule“ je výmyslom štúdia Clouds Architecture Office a jeho zakladateľ, Masayuki Sono, s ním dokonca vyhral súťaž NASA 2015 3D housing challenge. Podľa Clouds Architecture Office, sa dom skladá z 12 identických dielcov vyrezaných z valca. Kvôli tomu a v závislosti od uhla pohľadu sa vám môže zdať jeho tvar okrúhly, šesťuholníkový aj zaoblene štvorcový.
„Guľa“ sa dá využiť na všeličo od trvalého obydlia, cez dovolenkové sídlo až po núdzové bývanie. Jej vzhľad však nie je fixný a upraviť sa dá podľa vašich predstáv či prostredia nielen umiestnenie okien, ale aj celková pozícia základného modelu, čo otvára ďalšie možnosti konečného dizajnu a tvaru domu. Jednotlivé „Gule“ sa dajú aj spoločne prepájať, vzniknúť tak môže moderná architektonická štvrť s viacerými variáciami domov, pričom si všetky zachovajú jednotný štýl.
Lacný, rýchly aj šetrný
Dokončiť jeden takýto dom sa spoločnosti Serendix podarilo za 23 hodín a 12 minút. Ako uvádza web The Space najviac času zabralo maľovanie exteriéru. Aj to by však chceli v budúcnosti zmeniť vďaka ešte väčšej automatizácii celého procesu výstavby.
Vo výslednom čase pravdepodobne nie je započítaný interiér domu, no pokiaľ sú jednotlivé prvky nábytku pripravené predom, samotná inštalácia zaberie už len pár hodín.
Zdá sa, že takéto bývanie by mohlo dramaticky zmeniť spôsob výstavby vo svete. „Guľa“ má všestranné využitie, šetrí čas a nemenej dôležitý je aj jej ekologický či architektonický aspekt. Navyše, priaznivá bude aj pre vašu peňaženku, jeden dom stojí asi 3 milióny yenov (približne 22-tisíc eur). S kúpou však budete musieť predsa len ešte chvíľu počkať, Serendix plánuje začať s predajom až v decembri 2023.
Nahlásiť chybu v článku