Kŕčové žily vedia poriadne potrápiť počas celého roka, no v období, kedy je vonku horúco a nohy opúchajú ešte aj celkom zdravým ľuďom, je to poriadny zaberák. Tí, ktorí sa už s kŕčovými žilami stihli osobne zoznámiť, vedia o čom je reč. No aj na boľavé a opuchnuté nohy existuje liek.
Kedysi ich mali len starší ľudia, dnes už si kŕčové žily nevyberajú podľa veku. Čoraz častejšie ich majú aj mladí, či ľudia v produktívnom veku a to najmä kvôli sedavému spôsobu života. Ide o ochorenie spojené s kardiovaskulárnym systémom, preto treba byť obozretný. Ak vás aj kŕčové žily výrazne netrápia, mali by ste dbať na bezpečnosť a svoj stav nechať kontrolovať odborníkom.
Ako na opuchy
V lete opuchy nôh prichádzajú častejšie a vedia byť aj poriadne nepríjemné. Vznikajú po dlhšom sedení, alebo státí na nohách, no opúchajú skôr, než v chladnejších ročných obdobiach. Pri vzniku kŕčových žíl treba v prvom zistiť pôvod a príčinu. Genetika, životný štýl, či hlbšie problémy?
Paradoxom je, že kŕčové žily majú často aj ľudia, ktorí sú pohybovo aktívni. Napriek tomu opuchmi trpia menej. Počas pohybu sa ich krvný obeh zvyšuje, rovnako ako aj krvný tlak. Lymfa tak môže v cievach rýchlejšie a jednoduchšie, preto opuchy nepociťujú.
Ak zbadáte alebo pocítite, že máte nohy opuchnuté, mali by ste preto ihneď začať niečo robiť. Inak si koledujete o poriadnu bolesť najmä večer, kedy si nohy po celom dni vyložíte. Vaše telo vám dá pocítiť, kedy by ste mali začať s nohami niečo robiť. Môžu vás chytať kŕče, svrbieť koža, cítiť ťažobu, či ťahanie v dolných končatinách. Vtedy sa postavte a začnite s nohami poriadne hýbať. Krv sa musí rozprúdiť a nepríjemné príznaky vymiznú. Táto činnosť vás v práci nebude nič stáť. Iba ak lepší pocit po návrate domov.
Po príchode domov
Doma si na opuchnuté nohy ihneď aplikujte zmes šťavy z aloe vera, medu a strúhanej mrkvy v rovnakých pomeroch. Dajte zmes na chvíľu zachladiť a potom si ňou nohy ponatierajte. Toto prírodné liečivo pomáha opuchom nielen predchádzať, ale po namáhavom dni ich aj znižuje. Chlad k výslednému efektu ešte dopomôže.
Nezabúdajte ani na kompresnú bielizeň, najmä na pančuchy, ktoré vám pomôžu udržať svalový tonus a zabránia prebytočnej tekutine, aby sa v tkanivách akumulovala. Napriek tomu, že takáto bielizeň v lete nie je pohodlná, určite je lepšia, než boľavé, opuchnuté a choré nohy.
Ak vám kompresné pančuchy nevyhovujú, nohy si aspoň obväzujte do elastického obväzu. Je to metóda s menšou účinnosťou, no pomôže aspoň trochu. Elastický obväz je ľahší a vďaka dieram aj vzdušnejší.
Pri boji s kŕčovými žilami sú účinné aj prostriedky na báze včelích produktov. Ak si ich budete natierať na nohy, alebo si večer doprajete kúpeľ s takýmito éterickými olejmi, počas dňa zvládnete kŕčové žily jednoduchšie a menej problémovo.
Nezabúdajte ani na fyzickú aktivitu, ktorá je v boji proti kŕčovým žilám mimoriadne dôležitá. Snažte sa veľa chodiť, hýbať, prechádzať, alebo plávať. Pite dostatok tekutín a nejedzte ťažké jedlá.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku