TIP: Tajomstvo najkrajších vresov v okolí? Toto spravte hneď ako ho budete sadiť z črepníka do pôdy

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Mnohí ľudia ho prehliadajú a absolútne mu nevenujú žiadnu pozornosť. Práve táto rastlinka však dokáže urobiť s vaším organizmom hotové zázraky. Reč je o rastline menom vres.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na prvý pohľad je nezaujímavý, no vo veľkom množstve tvorí nádherné fialové pláne. Podľa portálu Northyorkmoors môže dorastať až do výšky pol metra. Rastie hlavne v oblastiach, kde je chladné, vlhké a veterné počasie, teda väčšinou na miestach, kde sú bažiny a rašeliniská, no podľa názvu aj vresoviská. Nektár z kvetu vresu je okrem iného vhodný aj na vynikajúci med.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jesper Böckmann Nielsen (@jesper.bockmann.nielsen),

Blahodarné účinky

Podľa portálu ITD existuje viac ako dvanásť druhov vresu po celej Európe. V odľahlejších oblastiach sa vres používa ako palivo na vykurovanie a varenie. Neustále sa suší a skladuje. Okrem toho má však blahodarné účinky na telo. Má antiseptické a diuretické (vylučovacie) účinky.

 • liečba infekcie močových ciest
 • zbavuje telo nadbytočnej kyseliny močovej, ktorá má za následok obličkové kamene alebo bolesť kĺbov
 • masť z neho pomáha na artritídu a reumatizmus

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sabine Henkel (@grueneente16),

Čaj na utlmenie

Čaj z vresu je mierne sedatívny a teda pomáha aj v boji s depresiou, nespavosťou a vyčerpaniu či nervozite. Stačí len použiť dve alebo tri lyžičky čerstvých kvetov vresu na šálku vriacej vody a päť minút lúhujte.

Portál Webmd uvádza rôzne účinky, ktoré má čaj z vresu na naše zdravie.

 • liečba prostaty
 • dna
 • problémy s dýchaním
 • kašeľ
 • nachladnutie
 • poruchy trávenia
 • ochorenie pečene a žlčníka
 • hnačka

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anna Osińska-Zajączkowska (@littlevillage.family),

Kúpeľ

Na mnohých ľudí dobre pôsobí aj kúpeľ z tejto rastlinky. Nazbierajte kvety z vresu, vložte ich do veľkého hrnca, zalejte vriacou vodou a na niekoľko hodín ho nechajte prikrytý. Potom ho vylejte do vane. Ľudia to robia na to, aby si ošetrili rany.

Ako ho sušiť?

Ak chcete sušiť vres, mali by ste kvety nakrájať, kým sú ešte stále len v puku alebo len pootvorené. Zaveste ich v malých zväzkoch niekam, kde na ne nebude dopadať priame slnečné svetlo. Ako uvádza portál MRH, na použitie sú vhodné kvety a listy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michaela Procházková (@m_prochazkova),

Čo je na vrese zaujímavé?

Kvety sú tradičným liekom vo švédskej medicíne. Ich domovom je Írsko, Škandinávia, Rusko a Severná Amerika. Napriek tomu sú hlavne symbolom Škótska a jeho histórie. V niektorých častiach Európy je to tradičná ingrediencia na výrobu piva a bežne sa používa hlavne v Írsku. Často sa používa aj pri potení a v kombinácii s inými bylinkami sa používa aj na liečbu cukrovky, menštruačných bolestí, menopauzy alebo nervového vyčerpania.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ian Conroy (@ianconroyphotography),

Ako pestovať vres

Vres je trvalka a vždyzelený krík, ktorý sa teší veľkej popularite. Treba však povedať, že nie každý má vres rád, pretože ich nevie pestovať. V kvetináčom sa vresu nedarí, zato v záhrade vás bude tešiť nepretržite. Znesie aj tuhé zimy a kvietkami teší oči svojich majiteľov od júla do septembra. Plazí sa po zemi, preto je vhodný aj do blízkosti skalničiek.

Ak ho presádzate z črepníka do pôdy, majte na pamäti jednu vec. Pri presádzaní skontrolujte korene rastliny a všetok substrát odstráňte, aby mohol koreň dobre prijímať živiny z pôdy. Toto býva najčastejšia chyba, kvôli ktorej nám dlho nevydržia a stratia farbu aj život. Keď vres zasadíte dostatočne hlboko, polejte ho a zabezpečte, aby bola pôda kyslá.

Vedľajšie účinky vresu nie sú známe, no ak ste tehotná alebo dojčiaca žena, je lepšie, aby ste sa poradili so svojim lekárom.

Najnovšie články