Asi každý by mal vedieť, ako sa starať o svoje oblečenie, a teda ako správne prať. Samozrejme, základné pravidlo pozná každý. Či už vás to napadlo, alebo ste sa poučili z chýb Rachel zo seriálu Priatelia, červené a biele prádlo spolu neperieme. Pripravili sme pre vás ďalšie tipy a rady, ako prať a starať sa o práčku.
Nesprávne triedenie. Okrem toho, že roztriedite oblečenie podľa farby, mali by ste tiež dávať pozor na typ látky. Veci z polyesteru by sa napríklad mali prať samostatne. Taktiež by ste nemali miešať uteráky s oblečením, ktoré je vyrobené zo syntetických vlákien.
Používate príliš veľa pracieho prášku. Môže to viesť k nadmernému tvoreniu peny, ktorá môže zhromažďovať nečistoty, napríklad v golieri košele. Vďaka tomuto bude vaše oblečenie ešte špinavšie a takýto výsledok určite nechcete dosiahnuť.
Nestaráte sa o zipsy. Každé oblečenie, na ktorom je zips, by ste pred praním mali zazipsovať. Jednotlivé zúbky zipsu by totiž mohli poškodiť ostatné oblečenie.
Zapínanie gombíkov. Mali by ste si zapamätať, že pri praná by ste si mali rozopínať košele, a pod. V opačnom prípade sa môžu gombíky odtrhnúť, alebo bude oblečenie vyzerať neupravene.
Používate príliš veľa bielidla. Po bielidle sa látky stávajú menej odolnejšie a potom sa môžu ľahko trhať. Ak by ste chceli zlepšiť odolnosť látky, môžete skúsiť namočiť bielizeň do vriacej vody, do ktorej pridáte dve kvapky citrónu.
Pranie plaviek v práčke. Plavky a akékoľvek iné oblečenie vyrobené zo spandexu alebo elastanu, by ste nikdy nemali prať v práčke. Mali by ste ich prať ručne a hlavne v studenej vode.
Nechať práčku trochu si odpočinúť. Niektorí ľudia veria, že niekoľko pracích cyklov za sebou môže viesť k poškodeniu práčky alebo jej zničeniu. Toto však pravda nie je. Ak používate práčku bez prestávky znižuje sa spotreba elektrickej energie na jeden cyklus, a využíva sa aj zostatkové teplo z predchádzajúceho cyklu.
Používajte iba jeden cyklus na vankúše a prikrývky. Ak periete perové vankúše a deky v práčke, použite dva cykly za sebou, pretože perie udrží penu, a tá môže potom zostať vo vnútri vankúša.
Pranie bielizne bez triedenia. Jednou z najviac otravných úloh po praní bielizne je hľadanie ponožiek. Ponožky perte samostatne, ušetrí vám to dosť veľa času.
Používate zmäkčovadlá na uteráky. Tieto chemické látky znižujú absorpčnú kapacitu tkanín, takže ich na uteráky radšej nepoužívajte.
Periete príliš veľa oblečenia naraz. Oblečenie nesmie preťažovať práčku, pretože ju môže poškodiť. Radšej perte s poloplným bubnom.
Možno periete bundy v zlým spôsobom. Aby ste zabránili, aby bunda stratila svoju štruktúru, môžete do práčky prihodiť tri tenisové loptičky. Tiež vám pomôžu zbaviť sa peny a zvyškov prášku.
Používanie drahých pracích práškov a aviváže. Mnoho zo saponátov, ktoré používate, sa dajú ľahko nahradiť bežnými domácimi potrebami. Napríklad soľ robí oblečenie jasnejšie a krieda pomáha vyčistiť škvrny. Mydlo na pranie bieli a vyperie škvrny. Citrónová šťava sa môže použiť pre mäkčenie oblečenia, pričom mu dodá aj vôňu.
Nestaráte sa o svoju práčku. Je veľmi dôležité starať sa o svoju práčku. Takmer na každej práčke sa nádoba na prach dá vybrať a dôkladne vyčistiť. Taktiež, dobré je po praní nechať dvierka práčky otvorené aby sa práčka vysušila a vyvetrala. Aspoň raz za rok by ste mali spustiť čistiaci cyklus s teplou vodou a octom.
Zdroj: Interez.sk(Matej K.), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku