Už žiadne experimenty na vlastných deťoch! Toto sú zlaté pravidlá proti horúčke, ktoré by mal poznať každý jeden rodič

KatkaR

Chorobu vašich detí jednoducho nedokážete predvídať, nech už sa snažíte akokoľvek. Včera vaša ratolesť možno ešte behala s kamarátmi po ulici a naháňala sa za futbalovou loptou, no dnes ráno sa prebudila s kašľom, nádchou a vysokou horúčkou. Samozrejme, prvá cesta vedie k lekárovi, no viete, čo robiť v prípade, keď na horúčku nezaberajú ani predpísané lieky a vaše dieťa je ako v jednom ohni? Je lepšie snažiť sa horúčku stoj čo stoj znížiť alebo iba nečinne čakať?

Článok pokračuje pod videom ↓

Horúčka je v podstate niečo ako signál pre mozog, aby produkoval viac látok, ktoré dokážu poraziť vírus alebo infekciu, ktorá napadla telo. Stojí za tým predovšetkým hormón interferón, účinná zbraň v boji proti vírusom, ktorej efektivita však priamo závisí od teploty nášho tela. Inými slovami, čím vyššiu horúčku máme, tým účinnejšie dokáže naše telo bojovať proti chorobe.

pixabay.com

Ako znížiť teplotu?

Náš materinský inštinkt nás akosi odjakživa predurčuje k tomu, aby sme horúčku začali znižovať len čo sa objaví, a to všetkými možnými spôsobmi. To však nie je úplne správny postup. Lieky na zníženie teploty totiž nedávajú nášmu telu šancu, aby samé bojovalo proti chorobe, a aby ju čo najskôr porazilo.

pinterest.com

Zlaté pravidlo: Podávanie antipyretík, teda liekov znižujúcich horúčku nezávisí od teploty, ale od celkového stavu dieťaťa! Keď teda chceme začať znižovať teplotu, mali by sme dbať hlavne na to, aby to nenarobilo viac škody než úžitku.

Kedy začať znižovať?

Samozrejme musíte prihliadať na fakt, že každé dieťa je iné, a aj na horúčku teda deti reagujú inými spôsobmi. Jedno sa ešte aj pri 39 stupňovej teplote usmieva a cíti sa celkom dobre, zatiaľ čo druhé môže mať už pri teplote 37,5 stupňa Celzia problém vstať z postele. Ak však teplota tela dosiahne 39,5 stupňa Celzia, mali by ste okamžite konať!

pinterest.com

Keď sa teplota blíži k 40,0 stupňom, o spomínaných ochranných funkciách horúčky už nemôže byť ani reč: zrýchľuje sa metabolizmus a spotreba kyslíka, strácame veľké množstvo tekutín a vytvára sa obrovská záťaž na naše srdce a pľúca.

Kde sa zdržiavať?

Keď má vaše dieťa vysokú horúčku, musíte mu vytvoriť vhodné podmienky, kde by sa malo zdržiavať, pričom hlavné je, aby išlo o prostredie, kde môže čo najviac strácať teplo.

EssentialOils: Natural Alternative for Dealing with Fevers http://buff.ly/1nTwr0K#Feverish #SickChild #YoungLiving

Gepostet von Great Vibes Tribe with Kathleen am Montag, 19. Mai 2014

Pokúste sa v danej miestnosti vytvoriť čo najnižšiu teplotu (ideálne okolo 17-20 stupňov) a dieťa prikryte dekou. Nezabúdajte na pitný režim – odporúča sa 50-100 ml na 1 kg hmotnosti dieťaťa.

Ako na to?

Hlavne žiadna panika! K znižovaniu horúčky pristupujte triezvo a s chladnou hlavou. A, samozrejme, s troma hlavnými zásadami – lieky, vhodné ovzdušie a pitný režim. Posledné dve zásady nie sú totiž o nič menej efektívne než akákoľvek medicína na predpis. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO, resp. WHO) sú najlepšou voľbou pre deti paracetamol a ibuprofén. Vo vašej domácej lekárničke by tieto látky s antipyretickými účinkami určite mali mať svoje zastúpenie, a to v rôznych formách. Pre deti do 6 rokov sa odporúča najmä sirup alebo rektálne čapíky.

View this post on Instagram

Unfortunately yet another throat infection – this time it’s bacterial and I’ve had to get antibiotics. I put it down to stress. Having moved to Leeds and losing nearly £4,000 to a dodgy letting agent, then moving to my parents in Kent for a short time me and @_fit_sam decided to move to Spain for a better (and warmer) quality of life. Unfortunately we’ve come up against another dodgy letting company who conveniently didn’t tell us about a big damp problem, along with promising that the property would be cleaned before moving in – only to find nail clippings, dirt and muck everywhere, food in cutlery, blood and other stains on the mattress (we were told it was clean). Along with trying to adapt to another country, the money, the language, the laws, regulations, not going to a gym for over a month now, it has caused so much stress to make me ill. All we want is somewhere nice to live and we keep getting screwed over by nasty people who only want our money. Hopefully the antibiotics will kick in and I’ll recover soon. #ill #drugs #throat #sore #pain #unwell #sick #infection #paracetamol #ibuprofen #antibiotics #strepthroat #stress #hope #picoftheday #instahealth #health #sickness #blogger #fitness

A post shared by Ben Harrison | Vegan Ⓥ (@benpharrisonvegan) on

Sirup účinkuje už 15-20 minút po jeho užití, avšak obsahuje množstvo chemických prísad, farbív a príchutí. Naopak, na účinok tabliet si musíte počkať približne 40-50 minút, avšak antipyretický efekt trvá dlhšie. Sú tiež nenahraditeľné, pokiaľ chorobu vášho dieťaťa sprevádza aj hnačka či zvracanie.

Dávkovanie

Výrobcovia zvyčajne úvádzajú množstvo i spôsob dávkovania toho-ktorého liečiva priamo na obale. Ak máte nejaké pochybnosti o odporúčaných dávkach, naváhajte sa poradiť a prekonzultovať svoje obavy s vaším lekárom.

pixabay.com

Toto určite nie!

Deťom sa vyslovene neodporúča podávať aspirín, ktorý obsahuje kyselinu acetylsalicylovú, ďalej analgin, teda analgetikum s obsahom metamizolu, a v neposlednom rade lieky obsahujúce látku nimesulid. Pri podaní týchto liekov deťom totiž existuje veľké riziko prejavov nežiaducich či vedľajších účinkov.

Biela horúčka

Ak je vaše dieťa horúce na dotyk, má červenú alebo ružovkastú pokožku, môžete napriek tomu, že má horúčku, zostať vcelku pokojná. Jeho termoregulácia totiž funguje tak ako má a telo reaguje na chorobu primeraným spôsobom. Ak je však farba kože príliš bledá, dieťa má zimnicu a studené končatiny, dochádza k spazmu krvných ciev.

pixabay.com

Existuje niekoľko dôvodov, prečo takýto stav nastáva – od poškodenia nervového systému cez nedostatok tekutín až k problémom s tlakom. V takomto prípade začnite trieť studené končatiny, až kým nezačnú nadobúdať zdravšiu ružovkastú farbu. Podajte dieťaťu polovicu tablety proti kŕčom (napr. Drotaverín alebo No-Spa). Vylúčte akékoľvek studené zábaly a obklady. Rovnako počkajte s antipyretikami – tie by neboli účinné, pokiaľ neprejde spazmus. Pokiaľ sa vám nepodarí tento stav zlepšiť počas 2-3 hodín, privolajte zdravotnícku pomoc.

Postupy znižovania horúčky

Určite máte svoje zaužívané postupy, ktorými ste zvyknutá znižovať horúčku vašich najmenších. Avšak nezabúdajte, že nie všetky z nich sú účinné a niektoré nie sú ani bezpečné. Čo sa týka mokrých studených zábalov či obkladov, možno sa vám navonok zdá, že teplota klesla, avšak je to spôsobené iba kŕčom ciev, ktorý spomaľuje prietok krvi, znižuje schopnosť potenia a tepelné straty. Výsledkom je zvyšovanie teploty vnútorných orgánov, ktoré je naozaj veľmi nebezpečné! Najlepšie, čo môžete urobiť, je priložiť chladný obklad na čelo dieťaťa, avšak urobte tak iba po tom, čo užije antipyretikum.

pinterest.com

Je samozrejmé, že každá z nás sa snaží byť čo najlepšou a najstaroslivejšou matkou pod slnkom, avšak musíme si uvedomiť, že niekedy je naša snaha skutočne skôr na škodu a miesto toho, aby sme našim deťom pomohli, môžeme našimi experimentmi ich zdravotný stav ešte zhoršiť. Preto ak máte akékoľvek pochybnosti o správnom postupe liečby vašich detí, neváhajte sa obrátiť na lekára, ktorý je určite otvorený všetkým vašim otázkam, a ak to náhodou ešte nemáte v malíčku, po niekoľkých prekonaných horúčkach a chorobách budete práve vy tá, od ktorej si ostatné mamičky budú pýtať rady.

Máte vlastné overené tipy, ktorými sa riadite, keď vaše dieťa nečakane ochorie? Podeľte sa s nami.

Pozri aj: Našli sme film, ktorý vznikol v rok vášho narodenia. Filmoví fanúšikovia vtipkujú, že charakterizuje dané osoby

zdroj: babskeveci.sk (Katuš), takprosto.cc

Najnovšie články